Oliy taʼlim vazirligi sudda yutqazdimi?
Avvalroq, Oliy taʼlim vazirligi “PROFI UNIVERSITY”ga berilgan litsenziyani bekor qilishni soʻrab sudga murojaat qilgan edi.
'Oliy taʼlim vazirligi sudda yutqazdimi?'ning rasmi
Oliy ta'lim vazirligi tomonidan “PROFI UNIVERSITY”ga yuridik yo‘nalish bo‘yicha berilgan litsenziya yuzasidan kelib chiqqan nizoga doir sud jarayoni bo‘yicha qaror e’lon qilindi.
Avvalroq Oliy ta'lim vazirligi 2025 yil 29 avgust kuni soat 06:19 dan 09:53 gacha license.gov.uz axborot tizimida yuzaga kelgan texnik nosozlik sababli, ko‘rib chiqish muddati tugamagan ayrim arizalar bo‘yicha nodavlat oliy ta'lim tashkilotlarining amaldagi litsenziyalariga o‘zgartirish kiritsh haqidagi so‘rovlar talab buzilgan holda tizim tomonidan ijobiy xulosa sifatida shakllantirilganini ma’lum qilgan edi. Vazirlik mazkur holatni texnik xato deb baholab, uning sabablarini o‘rganish davom etayotganini bildirgan.
Mazkur bayonotga javoban Adliya vazirligi tizimda hech qanday nosozlik kuzatilmaganini, u ko‘rsatilgan vaqt oralig‘ida ham to‘liq ishchi holatda bo‘lganini ma’lum qilgan.
Shundan so‘ng Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vazirligi (arizachi sifatida) “PROFI UNIVERSITY” MChJga (javobgar) nodavlat ta’lim xizmatlarini ko‘rsatish uchun 2025 yil 29 avgustda berilgan 996228-sonli litsenziyani bekor qilish talabi bilan sudga murojaat qilgan.

Did the Ministry of Higher Education lose in court?
Earlier, the Ministry of Higher Education appealed to the court to request the cancellation of the license granted to "PROFI UNIVERSITY".
Image of 'Did the Ministry of Higher Education lose in court?'
A court decision regarding the dispute arising over the license issued to "PROFI UNIVERSITY" in the legal direction by the Ministry of Higher Education has been announced.
Previously, the Ministry of Higher Education had informed that due to a technical malfunction that occurred in the license.gov.uz information system from 06:19 to 09:53 on August 29, 2025, requests to amend the current licenses of some non-state higher education institutions for applications whose review period had not expired were formed by the system as a positive conclusion in violation of the requirement. The Ministry assessed this situation as a technical error and stated that the investigation into its causes is ongoing.
In response to this statement, the Ministry of Justice reported that no malfunction was observed in the system and that it was fully operational during the indicated time interval.
Subsequently, the Ministry of Higher Education, Science and Innovations (as the applicant) applied to the court with a demand to cancel license No. 996228 issued on August 29, 2025, to "PROFI UNIVERSITY" LLC (the respondent) for providing non-state educational services.
However, by a decision of the Tashkent Inter-District Economic Court on October 24, 2025, the Ministry's claim was dismissed.
University head Bektosh Hatamov reported on December 10 that the appellate court had ruled in favor of the Ministry, and the case is now being considered in the cassation instance.