Prezident ijtimoiy himoya va bolalarni zo‘ravonlikdan himoyalash bo‘yicha yangi takliflar bilan tanishdi
Shavkat Mirziyoyev ehtiyojmand oilalarni qo‘llab-quvvatlash tizimini takomillashtirish, ijtimoiy xizmatlarni kengaytirish hamda bolalar xavfsizligini kuchaytirishga qaratilgan tashabbuslarni ko‘rib chiqdi.
'Prezident ijtimoiy himoya va bolalarni zo‘ravonlikdan himoyalash bo‘yicha yangi takliflar bilan tanishdi'ning rasmi
Prezident Shavkat Mirziyoyev ijtimoiy himoyaga muhtoj aholini qo‘llab-quvvatlash tizimini yanada rivojlantirish bo‘yicha takliflar bilan tanishdi. Xususan, kambag‘al va kambag‘allik xavfi ostidagi oilalarni aniqlish, ularga ko‘rsatiladigan yordam va xizmatlarni yagona tizim asosida tashkil etish masalalari muhokama qilindi.
Ma’lum qilinishicha, hozirgacha 1,8 million oilaning ijtimoiy holati baholanib, 739 ming oila reestrga kiritilgan.
Endilikda Ijtimoiy himoya yagona reestri va Kambag‘al oilalar reestri negizida yangi Ijtimoiy reestr yuritilib, oilalar ijtimoiy-iqtisodiy holatiga qarab toifalarga ajratiladi va har biriga mos yordam ko‘rsatiladi.
Hududlarda ehtiyojmand aholiga kompleks ijtimoiy va reabilitatsiya xizmatlari ko‘rsatish uchun 2026–2027 yillarda 20 ta hududiy ijtimoiy xizmatlar markazini tashkil etish rejalashtirilgan.
Shuningdek, prezidentga 2026–2030 yillarda bolalarni zo‘ravonlikning barcha shakllaridan himoya qilish bo‘yicha ishlab chiqilgan strategiya taqdim etildi.
U bolalar uchun xavfsiz muhit yaratish, xavf ostidagi bolalarni erta aniqlish hamda jabrlangan bolalarga kompleks ijtimoiy, psixologik va huquqiy yordam ko‘rsatishni nazarda tutadi. Davlat rahbari usbu vazifalar ijrosini qat’iy nazoratga olish bo‘yicha mutasaddidlarga topshiriqlar berdi.

President Shavkat Mirziyoyev reviewed proposals for further improving the system of supporting the population in need of social protection. In particular, issues of identifying poor families and those at risk of poverty, and organizing the assistance and services provided to them on the basis of a unified system were discussed.
It was reported that to date, the social status of 1.8 million families has been assessed, and 739 thousand families have been entered into the registry.
Now, a new Social Registry will be maintained based on the Unified Social Protection Registry and the Poor Families Registry. Families will be categorized according to their socio-economic status, and each will receive appropriate assistance.
It is planned to establish 20 regional social service centers in the regions by 2026–2027 to provide comprehensive social and rehabilitation services to the population in need.
Furthermore, a strategy developed for the protection of children from all forms of violence for 2026–2030 was presented to the President.
It envisages creating a safe environment for children, early identification of children at risk, and providing comprehensive social, psychological, and legal assistance to abused children. The head of state gave instructions to the responsible persons to strictly monitor the implementation of these tasks.