Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan biroz kamaygan.
O‘zbekistonda 2025 yil davomida sodir bo‘lgan yo‘l-transport hodisalari oqibatida 2 188 nafar inson halok bo‘ldi. Bu haqda Yo‘l harakati xavfsizligi xizmati ma’lum qildi. Ta’kidlanishicha, mazkur ko‘rsatkich 2024 yilda qayd etilgan 2 199 nafarga nisbatan kamroq.
Shuningdek, YTHlar sabab 2025 yilda 8 901 kishi turli darajada tan jarohati olgan. Bu ham o‘tgan yilgi (8 931 nafar) ko‘rsatkichdan past.
Mutaxassislar tahlliliga ko‘ra, so‘nggi besh yilda aholi va transport vositalari soni sezilarli oshganiga qaramay, yo‘l-transport hodisalari va ular oqibatidagi o‘lim holatlarida kamayish dinamikasi saqlanib qolmoqda. Xususan, har 100 ming aholiga nisbatan o‘lim ko‘rsatkichi 6,9 tadan 5,7 taga tushgan.
Bolalar xavfsizligini ta’minlashga qaratilgan chora-tadbirlar ham samara bergan: 2025 yilda bolalar ishtirokidagi YTHlar soni 2024 yilga nisbatan 171 taga, halok bo‘lgan bolalar soni esa 36 taga kamaygan.
Ma’lumot o‘rnida, 2024 yil yakunlariga ko‘ra, O‘zbekiston MDH davlatlari orasida o‘lim bilan bog‘liq YTHlar ko‘rsatkichi eng past bo‘lgan mamlakat sifatida qayd etilgan.

In Uzbekistan, the number of deaths from HIV is decreasing.
In Uzbekistan, 2,188 people died as a result of road traffic accidents during 2025. This was reported by the Road Traffic Safety Service. It was emphasized that this indicator is lower than the 2,199 people recorded in 2024.
Also, due to road accidents in 2025, 8,901 people sustained bodily injuries of varying severity. This is also lower than last year's figure (8,931 people).
According to expert analysis, despite a noticeable increase in population and the number of vehicles over the past five years, a decreasing trend in road accidents and resulting fatalities has been maintained. In particular, the mortality rate per 100,000 population has dropped from 6.9 to 5.7.
Measures aimed at ensuring child safety have also yielded results: in 2025, the number of road accidents involving children decreased by 171 compared to 2024, and the number of children killed decreased by 36.
For reference, according to the results of 2024, Uzbekistan was noted as the country with the lowest rate of fatal road traffic accidents among the CIS states.