Surxondaryo viloyati Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi boshqarmasining tumanlardan biridagi bo‘limi boshlig‘i mahalliy MChJ hududida daraxtlarni noqonuniy kesish holati bo‘yicha rasmiylashtirilgan dalolatnomani o‘zgartirib berish evaziga 500 AQSh dollari miqdorida pora talab qilgan.
Ma’lum qilinishicha, u tabiatga etkazilgan zararni kamaytirib ko‘rsatish maqsadida dalolatnomani tahrirlab berishni va’da qilgan. Davlat xavfsizlik xizmati, Bosh prokuratura huzuridagi Departament hamda ichki ishlar organlari xodimlari hamkorligida o‘tkazilgan tezkor tadbirda mansabdor shaxs pul mablag‘ini tamagirlik yo‘li bilan olgan vaqtda ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Hozirda unga nisbatan Jinoyat kodeksining 210-moddasi 2-qismi “v” bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, “qamoq” ehtiyot chorasi qo‘llangan. Tergov harakatlari olib borilmoqda.

The head of a district department of the Surkhandarya Regional Department of Ecology, Environmental Protection, and Climate Change demanded a bribe of 500 US dollars in exchange for altering an officially documented report on the illegal cutting of trees in the area of a local LLC.
Reportedly, he promised to edit the report with the aim of showing a reduction in the damage caused to nature. The official was caught red-handed while receiving the money through an operational measure carried out in cooperation by officers of the State Security Service, the Department under the General Prosecutor's Office, and internal affairs bodies.
Currently, a criminal case has been initiated against him under Part 2, Article 210, subsection "v" of the Criminal Code, and the preventive measure of "detention" has been applied. Investigative actions are ongoing.