Rossiyada migrantlar uchun yangi soliq va daromad nazorati joriy etiladi
Rossiyada mehnat migrantlariga nisbatan yangi tartiblarni joriy etish rejalashtirilmoqda. Hukumatning qonunchilik faoliyati bo‘yicha komissiyasi xorijiy fuqarolarning huquqiy maqomi hamda Soliq kodeksiga kiritilayotgan tegishli o‘zgartirishlarni ma’qulladi. Bu haqda Zamon.uz xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, o‘zgartirishlar migrantlar daromadlari ustidan nazoratni kuchaytirish, soliq to‘lovlarini oldindan undirish hamda qoidabuzarlik holatlarida Rossiyada qolish muddatini qisqartirishni nazarda tutadi. Xususan, vaqtincha yashovchi xorijiy fuqarolar Ichki ishlar vazirligiga qonuniy daromadlarini tasdiqlovchi hujjatlarni taqdim etishi shart bo‘ladi. Daromad tasdiqlanmagan taqdirda, vaqtincha yashash muddati qisqartirilishi mumkin.
Shuningdek, minimal daromad darajasi belgilanishi, agar migrantning oylik daromadi hududiy yashash minimumidan past bo‘lsa, ish ruxsatnomasini olish yoki uni uzaytirishga ruxsat berilmaydi. Ayrim toifalar — birinchi marta patent olayotganlar va jismoniy shaxslar uchun ishlovchilarga nisbatan istisnolar saqlab qolinadi.
Bundan tashqari, shaxsiy daromad solig‘ini oldindan to‘lash talabi joriy etiladi. Jismoniy shaxslar tomonidan yollangan migrantlar uchun har bir voyaga yetmagan bola uchun to‘lov miqdori 50 foizga oshiriladi. Rossiya Advokatlar assotsiatsiyasi ma’lumotiga ko‘ra, bazaviy oylik to‘lov tashkilotlar va yakka tartibdagi tadbirkorlar uchun 1200 rubl, jismoniy shaxslar tomonidan yollangan migrantlar uchun esa 1700 rubl etib belgilangan.

New regulations regarding labor migrants are planned to be introduced in Russia. The government commission on legislative activity approved relevant amendments to the legal status of foreign citizens and the Tax Code. Zamon.uz reported on this.
It is reported that the amendments aim to strengthen control over migrants' incomes, introduce advance collection of tax payments, and reduce the period of stay in Russia in cases of violations. In particular, foreign citizens temporarily residing will be required to submit documents to the Ministry of Internal Affairs confirming their legal income. If the income is not confirmed, the temporary residence period may be shortened.
Furthermore, a minimum income level will be established, and if a migrant's monthly income is below the regional subsistence minimum, they will not be permitted to obtain or extend a work permit. Exceptions will be maintained for certain categories — those obtaining a patent for the first time and for individuals hiring workers.
In addition, a requirement for advance payment of personal income tax will be introduced. For migrants hired by individuals, the payment amount will be increased by 50 percent for each minor child. According to the Russian Bar Association, the basic monthly payment is set at 1,200 rubles for organizations and individual entrepreneurs, and 1,700 rubles for migrants hired by individuals.