AQShda Gurbanguli Berdimuhamedovning samolyoti shikastlandi
Turkmaniston xalq maslahati raisi, mamlakat sobiq prezidenti Gurbanguli Berdimuhammadov samolyoti AQShda shikastlanganligi ma'lum bo'ldi. Bu haqda Turkmen news xabar berdi.
Unga ko'ra, Gurbanguli Berdimuhammadov 16 fevraldan 18 fevralgacha Florida shtatida tashrif bilan bo'lgan. Davlat omma-viy axborot vositalari tashrif dasturi haqida xabar bermagan. Biroq ushbu tashrif "ikki mamlakat o'rtasidagi konstruktiv munosabatlarni yanada rivojlantirish uchun keng istiqbollar ochishi" ta'kidlangan.
Berdimuhammadov Fort-Loderdeyl xalqaro aeroportiga Boeing-777 (bort raqami EZ-A780) samolyotida uchib kelgan. Ammo mahalliy bloggerlar va jurnalistlar tomonidan olingan kadrlarda laynerning gorizontal stabilizatori shikastlanganini ko'rish mumkin.
Berdimuhammadovning ortidan Ashxoboddan bort raqami EZ-A700 bo'lgan hukumatga qarashli boshqa bir Boeing-737 samolyoti uchib kelgan, u yo'lda Glazgoda (Shotlandiya) yoqilg'i quyish uchun qisqa muddatga to'xtaganligi ma'lum bo'lgan. Shundan so'ng samolyot Fort-Loderdeylda taxminan to'rt soat turgan va Germaniyaning Myunxen shahrida yoqilg'i quyib olgach, Ashxobodga uchib ketgan.

The Chairman of the People's Council of Turkmenistan, the country's former President Gurbanguly Berdimuhamedov's plane was reported to have been damaged in the USA. This was reported by Turkmen news.
According to it, Gurbanguly Berdimuhamedov was on a visit to the state of Florida from February 16 to 18. State mass media did not report on the visit's program. However, this visit was emphasized as "opening broad prospects for further development of constructive relations between the two countries."
Berdimuhamedov arrived at Fort Lauderdale International Airport on a Boeing-777 (tail number EZ-A780). However, in footage taken by local bloggers and journalists, damage to the liner's horizontal stabilizer is visible.
Following Berdimuhamedov, another government Boeing-737 with tail number EZ-A700 flew in from Ashgabat, which is known to have made a short stop in Glasgow (Scotland) for refueling. After that, the plane stayed in Fort Lauderdale for approximately four hours and then, after refueling in Munich, Germany, flew to Ashgabat.