O'zbekistonda bugun havo harorati 40 darajagacha ko'tariladi.
Ma'lum qilinishicha, Qoraqalpog'iston Respublikasi va Xorazm viloyatida havo o'zgaruvchan bo'ladi, yog'ingarchilik kutilmaydi. Shamol tezligi ayrim joylarda kuchayib, chang-to'zonlar kuzatilishi mumkin. Harorat kunduzi 30-35 daraja, 30 may kuni esa 38 darajagacha ko'tariladi.
Buxoro va Navoiy viloyatlarida ham yog'ingarchilik kutilmayapti. 30-31 may kunlari shamol tezligi kuchayishi, ayrim hududlarda chang-to'zonlar yuzaga kelishi mumkin. Havo harorati ayrim kunlari 38 darajagacha isiydi.
Toshkent, Samarqand, Jizzax va Sirdaryo viloyatlarida asosan quruq ob-havo saqlanadi. Faqat 28 may kuni Toshkent viloyatida va 1 iyun kuni ayrim joylarda qisqa muddatli yomg'ir yog'ishi, momaqaldiroq bo'lishi mumkin. Kunduzi harorat 37 darajagacha etadi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida haftaning asosiy qismida yog'ingarchilik kutilmaydi. 3 iyun kuni ayrim hududlarda qisqa muddatli yomg'ir va momaqaldiroq bo'lishi mumkin. Harorat 30-31 may kunlari 40 darajagacha ko'tarilishi prognoz qilingan.
Andijon, Namangan va Farg'ona viloyatlarida 28 may hamda 1-3 iyun kunlari ba'zi joylarda qisqa muddatli yomg'ir va momaqaldiroq kuzatilishi mumkin. Qolgan kunlari havo asosan quruq bo'ladi. Harorat kunduzi 37 darajagacha isiydi.
Respublikaning tog' oldi va tog'li hududlarida 28 may hamda 1-4 iyun kunlari qisqa muddatli yomg'ir yog'ishi, momaqaldiroq bo'lishi mumkin. Ayrim joylarda shamol tezligi kuchayishi ehtimoli bor. Harorat kunduzi 15-30 daraja oralig'ida bo'ladi.

In Uzbekistan today, the air temperature will rise up to 40 degrees.
It is reported that the weather in the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region will be variable, with no precipitation expected. Wind speed may increase in some places, and dust storms may occur. The temperature during the day will be 30-35 degrees, and on May 30 it will rise to 38 degrees.
No precipitation is expected in Bukhara and Navoi regions either. On May 30-31, wind speed may increase, and dust storms may occur in some areas. The air temperature will warm up to 38 degrees on some days.
Predominantly dry weather will persist in Tashkent, Samarkand, Jizzakh, and Syrdarya regions. Only on May 28 in the Tashkent region and on June 1 in some places, brief rain and thunderstorms are possible. The daytime temperature will reach 37 degrees.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, no precipitation is expected for most of the week. On June 3, brief rain and thunderstorms are possible in some areas. The temperature is forecast to rise to 40 degrees on May 30-31.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, brief rain and thunderstorms may occur in some places on May 28 and June 1-3. On the remaining days, the weather will be mostly dry. The temperature will warm up to 37 degrees during the day.
In the foothill and mountainous areas of the republic, brief rain and thunderstorms are possible on May 28 and June 1-4. Wind speed may increase in some places. The daytime temperature will range between 15-30 degrees.