Shu maqsadda respublikamizda yilning eng yirik va muhim ta’limiy-amaliy loyihasi — jurnalistlar, blogerlar va matbuot kotiblarini yagona platformada birlashtiruvchi “Media haftalik” o‘z ishini boshladi.
Kontent markazi tomonidan hamkor tashkilotlar bilan birgalikda yo‘lga qo‘yilayotgan mazkur loyiha butun respublikadan qariyb 12,5 ming ishtirokchini qamrab oladi. Joriy yilning 30-martidan 26-iyunigacha har bir hududda 5 kunlik intensiv o‘quv-seminarlar va mahorat darslari o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Dasturda nazariya va amaliyot birlashadi: asosiy urg‘u haqiqiy tajriba ortirishga qaratiladi. Mamlakatimizning eng yetakchi media-ekspertlari, muharrir va prodyuserlari ishtirokida kontent yaratish, faktcheking, raqamli gigiyena, SMM va strategik kommunikatsiyalar kabi muhim mavzular bo‘yicha treninglar olib boriladi.
Mashg‘ulotlar telejurnalistlar, bosma nashrlar, blogerlar va davlat idoralari matbuot kotiblari uchun alohida yo‘nalishlarda o‘tkaziladi. Bilimlarini oshirgan ishtirokchilarga maxsus sertifikatlar topshiriladi.
O‘zbekiston bo‘ylab harakatlanuvchi mazkur media-estafetaning ilk bosqichi 30-mart kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasida boshlanadi. Darslar davomida ishtirokchilar real keyslar asosida ishlash, xatolarni tahlil qilish, yangi yondashuvlarni shakllantirish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Spikerlar o‘z tajribalari bilan o‘rtoqlashib, zamonaviy media rivojining ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha tavsiyalar beradi.
Haftalik yakunida hududdagi soha vakillarini qamrab oluvchi yirik Media forum tashkil etiladi.
Loyihada ishtirok etish istagida bo‘lgan nomzodlar Yoshlar ishlari agentligining hududiy boshqarma va bo‘limlariga murojaat qilishlari mumkin.

"Media Weekly": the largest media project of the year is launching in our country.
The intense changes in the global information space, the development of social networks and artificial intelligence, and the flow of fake news demand completely new approaches from media representatives.
Image of '"Media Weekly": the largest media project of the year is launching in our country.'
With this aim, the largest and most important educational-practical project of the year in our republic—"Media Week," which unites journalists, bloggers, and press secretaries on a single platform—has commenced its work.
This project, launched by the Content Center in collaboration with partner organizations, will cover nearly 12.5 thousand participants from across the republic. From March 30th to June 26th of the current year, intensive five-day training seminars and skill-building sessions are planned to be held in each region.
Theory and practice merge in the program: the main focus is directed towards gaining real experience. Trainings on important topics such as content creation, fact-checking, digital hygiene, SMM, and strategic communications will be conducted with the participation of the country's leading media experts, editors, and producers.
The sessions will be conducted in separate tracks for TV journalists, print publications, bloggers, and press secretaries of state bodies. Participants who enhance their knowledge will be awarded special certificates.
The first stage of this mobile media relay across Uzbekistan will begin on March 30th in the Republic of Karakalpakstan. During the sessions, participants will have the opportunity to work based on real cases, analyze mistakes, and form new approaches. Speakers will share their experiences and provide recommendations on the key directions of modern media development.
At the end of the week, a large-scale Media Forum covering industry representatives in the region will be organized.
Candidates wishing to participate in the project can apply to the regional administrations and departments of the Youth Affairs Agency.
Media Week will be organized in the regions on the following dates:
• March 30 – April 3: In the Republic of Karakalpakstan;
• April 6 – April 10: In Khorezm region;
• April 13 – April 17: In Surkhandarya region;
• April 20 – April 24: In Kashkadarya region;
• April 27 – May 1: In Samarkand region;
• May 4 – May 8: In Navoi region;
• May 11 – May 15: In Bukhara region;
• May 18 – May 22: In Fergana region;
• May 25 – May 29: In Namangan region;
• June 1 – June 5: In Andijan region;
• June 8 – June 12: In Jizzakh region;
• June 15 – June 19: In Syrdarya region;
• June 22 – June 26: In Tashkent region and Tashkent city.
The Central Bank set the value of foreign currencies against the Uzbek soum effective on March 30.
Image of 'In Jizzakh, a person who encouraged girls into prostitution has been apprehended.'
In Jizzakh, a person who encouraged girls into prostitution has been apprehended.
Image of 'Sergeyli narcotics laboratory was exposed.'
Sergeyli narcotics laboratory was exposed.
A clandestine laboratory engaged in the production of narcotic substances has been uncovered in the Sergeli district of Tashkent city.