Filippinda 7,8 magnitudali zilzila yuz berdi
Mahalliy hokimiyat aholini qirg‘oqbo‘yi hududlarini tark etib, balandroq joylarga ko‘chishga chaqirdi.
'Filippinda 7,8 magnitudali zilzila yuz berdi'ning rasmi
Bugun, 8 iyun kuni Filippinning janubidagi Mindanao oroli yaqinida 7,8 magnitudali kuchli zilzila sodir bo‘ldi. Bu haqda CNN xabar berdi.
Qayd etilishicha, zilzilaning markazi General Santos shahri yaqinida joylashgan bo‘lib, kuchli silkinishlar natijasida binolar va do‘konlarga zarar yetgani, ayrim hududlarda elektr va aloqa tarmoqlari uzilgani ma’lum qilindi.
Mutaxassislar ayrim hududlarda 1–3 metr balandlikdagi sunami to‘lqinlari yuzaga kelishi mumkinligini bildirdi.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, qurbonlar borligi haqida xabarlar tekshirilmoqda. Qutqaruv xizmatlari zarar ko‘lamini baholash va jabrlanganlarga yordam ko‘rsatish ishlarini davom ettirmoqda.
Ma’lumot uchun, Filippin Tinch okeanidagi “Olov halqasi” hududida joylashgani sababli mamlakatda kuchli zilzilalar va vulqon faolligi tez-tez kuzatiladi.

A 7.8 magnitude earthquake occurred in the Philippines
Today, June 8, a powerful earthquake with a magnitude of 7.8 occurred near Mindanao island in the south of the Philippines. CNN reported this.
According to reports, the epicenter of the earthquake was located near the city of General Santos, and it was reported that strong tremors caused damage to buildings and shops, and in some areas, electricity and communication networks were cut off.
Local authorities urged residents to leave coastal areas and move to higher ground.
Experts said that tsunami waves of 1–3 meters in height could occur in some areas.
According to preliminary information, reports of casualties are being verified. Rescue services continue to assess the extent of the damage and provide assistance to those affected.
For reference, as the Philippines is located in the "Ring of Fire" region in the Pacific Ocean, strong earthquakes and volcanic activity are frequently observed in the country.