O'zbekiston terma jamoasi futbolchilariga qo'shimcha to'lovlar berilishi mumkin
O'zbekiston milliy terma jamoasi futbolchilariga 2026 yilgi Jahon chempionatidagi ishtirok uchun beriladigan bonus va qo'shimcha to'lovlar hozircha muhokama qilinmoqda. Bu haqda Rossiyaning "Vedomosti" nashri xabar berdi.
Nashr O'zbekiston milliy terma jamoasi haqida tayyorlagan maqolasida mamlakat tarixida ilk bor mundialga chiqqan jamoaning tayyorgarligi, muxlislar safari va moliyaviy masalalarga to'xtalgan.
Unda qayd etilishicha, futbolchilar uchun mukofot pullari masalasi hali yakuniy hal etilmagan.
"O'yinchilar uchun bonuslar va boshqa qo'shimcha to'lovlar hozir muhokama qilinmoqda. Bu hal qilinadigan masala. Ayni paytda asosiy e'tibor futbolchilarni qulay sharoitlar bilan ta'minlash va ularning o'yinlarga eng kam kuch sarflab yetib borishiga qaratilgan", — degan O'zbekiston futbol assotsiatsiyasi vakili nashrga.
Shuningdek, O'zbekiston futbol assotsiatsiyasi AQShdagi o'yinlarda mahalliy o'zbek diasporasi qo'llab-quvvatlashiga umid qilayotganini bildirgan. Assotsiatsiyaga ko'ra, logistika murakkabligi va safar xarajatlari yuqoriligi sababli O'zbekistondan katta muxlislar guruhi borishi kutilmayapti.
Maqolada terma jamoa bosh murabbiyi Fabio Kannavaro ham tilga olingan. Nashr suhbatlashgan rossiyalik skaut Nikolay Yegorichevning fikricha, italiyalik mutaxassis mundial oldidan qulay vaziyatda qolmoqda.
"Agar jamoa guruhdan chiqa olmasa, bu katta tanqidlarga sabab bo'lmaydi. Agar yaxshi natija qayd etsa, Kannavaro O'zbekistonga qahramon sifatida qaytishi mumkin", — degan u.

The bonuses and additional payments for the Uzbekistan national football team players for participation in the 2026 World Cup are currently under discussion. This was reported by the Russian publication "Vedomosti" reported.
In its article prepared about the Uzbekistan national team, the publication touched upon the preparation of the team that qualified for the World Cup for the first time in the country's history, fan travel, and financial matters.
It notes that the issue of prize money for the players has not yet been finalized.
"Bonuses and other additional payments for the players are currently being discussed. This is a solvable issue. At the moment, the main focus is on providing the players with comfortable conditions and ensuring they arrive at the games with minimal expenditure of energy," a representative of the Uzbekistan Football Association told the publication.
Also, the Uzbekistan Football Association expressed hope for support from the local Uzbek diaspora at the games in the USA. According to the Association, due to the complexity of logistics and high travel costs, a large group of fans from Uzbekistan is not expected to go.
The article also mentions the head coach of the national team, Fabio Cannavaro. According to Russian scout Nikolay Yegorichev, whom the publication spoke with, the Italian specialist finds himself in a favorable situation ahead of the World Cup.
"If the team fails to advance from the group, it will not cause significant criticism. If they achieve a good result, Cannavaro could return to Uzbekistan as a hero," he said.