Hujjatga ko‘ra, shovqin tufayli zarar ko‘rgan fuqarolarga kompensatsiya to‘lash mexanizmlari joriy etilishi mumkin.
'Ortiqcha shovqinga qarshi yangi cheklovlar joriy etildi'ning rasmi
Senatning 13-iyundagi yalpi majlisida “Aholini shovqinning zararli ta'siridan himoya qilish to'g'risida”gi qonuni  ma'qullandi.
Senat majlisida qayd etilishicha, amalda shovqinning zararli ta'sirini cheklashga qaratilgan sanitariya me'yorlari mavjud bo'lsa-da, qonunchilikda bu borada aniq talablar belgilanmagani sababli ularga to'liq rioya etilmayotgan edi.
Yangi qonun bilan aholini shovqinning zararli ta'siridan himoya qilishning umumiy qoidalari, davlat organlarining vakolatlari, shuningdek, jismoniy va yuridik shaxslarning huquq hamda majburiyatlari aniq belgilab qo'yildi.
Hujjatda fuqarolarning osoyishtaligi va dam olishini buzadigan shovqin turlari, bunday harakatlarga yo'l qo'yilmaydigan vaqtlar hamda shovqin tufayli yetkazilgan zarar uchun kompensatsiya to'lash tartibi nazarda tutilgan.
Majlisda ta'kidlanishicha, yuqori darajadagi shovqin yurak-qon tomir kasalliklari va asab tizimiga salbiy ta'sir ko'rsatishi mumkin. Doimiy shovqin sharoitida insonning mehnat unumdorligi 10–30 foizgacha pasayishi kuzatiladi. Shuningdek, shovqin bolalar salomatligi va ta'lim sifatiga ham salbiy ta'sir ko'rsatadi.
Sanepidqo'm ma'lumotiga ko'ra, O'zbekistonda turar joy hududlari uchun shovqin me'yori kunduzi 45 detsibel, tungi vaqtda esa 35 detsibel etib belgilangan.
Shuningdek, shovqin tufayli sog'lig'iga zarar yetganini isbotlagan fuqarolar kompensatsiya talab qilish huquqiga ega bo'ladi. Kompensatsiya miqdori va uni to'lash tartibi keyinroq tasdiqlanadi.

At the plenary session of the Senate on June 13, the law “On protecting the population from the harmful effects of noise” was approved.
As noted at the Senate meeting, although sanitary standards aimed at limiting the harmful effects of noise exist in practice, they were not fully complied with because the legislation did not set specific requirements in this regard.
The new law clearly defines the general rules for protecting the population from the harmful effects of noise, the powers of state bodies, as well as the rights and obligations of individuals and legal entities.
The document provides for types of noise that disturb the peace and rest of citizens, times when such actions are not allowed, and the procedure for paying compensation for damage caused by noise.
It was noted at the meeting that high levels of noise can have a negative effect on cardiovascular diseases and the nervous system. Under constant noise conditions, human labor productivity decreases by 10–30 percent. Noise also negatively affects children's health and the quality of education.
According to the Sanitary and Epidemiological Committee, the noise standard for residential areas in Uzbekistan is set at 45 decibels during the day and 35 decibels at night.
Also, citizens who prove that their health has been harmed by noise will have the right to claim compensation. The amount of compensation and the procedure for its payment will be approved later.