Xavfsizlik arqoni bog‘lanmagan holda sakrashga ruxsat berilgan 21 yoshli qiz 40 metr balandlikdan qulashi oqibatida halok bo‘ldi. Bu haqda G1 telekanali xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, hodisa joriy yilning 13 iyun kuni Limeyra shahri yaqinida joylashgan va "Skelet ko‘prigi" nomi bilan tanilgan Skeleton Bridge ko‘prigida sodir bo‘lgan.
Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan videolarda qiz sakrash uchun o‘zini pastga tashlagan paytda xavfsizlik arqoni erda yotganini ko‘rish mumkin. Voqeadan so‘ng atrofdagilarning "Arqon, arqon!" degan baqiriqlari eshitiladi.
Fojiya ortidan attraksionni tashkil qilgan kompaniyaning uch nafar xodimi qo‘lga olindi. Ularga nisbatan ehtiyotsizlik orqasidan odam o‘limiga sabab bo‘lish moddasi bo‘yicha ayblov e’lon qilingan.
Politsiya ma’lumotlariga ko‘ra, gumonlanuvchilar hodisa qanday sodir bo‘lganini aniq tushuntirib bera olmagan. "Ularning boshi qotib qolgan. Chunki ular uzoq yillardan buyon roupe-jamping tadbirlarini tashkil qilib kelgan va bunday xatoga yo‘l qo‘yishni izohlay olmayapti", deydi tergovchilar.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, voqeadan keyin gumonlanuvchilardan ikki nafari yaqin atrofdagi o‘rmon hududiga yashirinishga uringan. Agar ularning aybi sudda isbotlansa, 12 yilgacha ozodlikdan mahrum qilinishi mumkin.
Halok bo‘lgan qizning oila a’zolari aybdorlarga nisbatan qonunning eng qat’iy choralari qo‘llanilishini talab qilmoqda.
"U yosh, orzu-umidlarga to‘la edi. U o‘z hayotini professionallarga ishonib topshirgandi. Ammo ularning mas’uliyatsizligi qizimning kelajagini tortib oldi", deydi marhumaning otasi.

The rope jumping attraction in the city of Limeira, located in the state of São Paulo, Brazil, ended in tragedy.
Image of 'In Brazil, a 21-year-old girl died during rope jumping.'
A 21-year-old girl, who was allowed to jump without a safety rope, died after falling from a height of 40 meters. This was reported by G1 TV channel.
According to reports, the incident occurred on June 13 of this year at the Skeleton Bridge, located near the city of Limeira and known as the "Skeleton Bridge".
In videos circulated on social media, the girl can be seen throwing herself down to jump while the safety rope lies on the ground. After the incident, shouts of "Rope, rope!" from bystanders are heard.
Following the tragedy, three employees of the company that organized the attraction were arrested. They have been charged with causing death by negligence.
According to police, the suspects were unable to clearly explain how the incident occurred. "They are stunned. Because they have been organizing rope jumping events for many years and cannot explain how such a mistake happened," investigators say.
According to preliminary information, two of the suspects attempted to hide in a nearby forest area after the incident. If their guilt is proven in court, they could face up to 12 years in prison.
The family members of the deceased girl are demanding the strictest legal measures against the perpetrators.
"She was young, full of dreams. She entrusted her life to professionals. But their irresponsibility robbed my daughter of her future," the victim's father says.