O'zbekiston milliy terma jamoasi himoyachisi Rustamjon Ashurmatov jamoadoshi, Abduqodir Husanov kelajakda jahon futbolining eng nufuzli sovrini — "Oltin to'p"ni qo'lga kiritishi mumkinligini aytdi. Ashurmatov bu haqda Rossiyaning "Sport-Ekspress" nashriga bergan intervyusida so'z yuritdi.
Uning ta’kidlashicha, Husanovning bugungi darajaga yetib kelgani u uchun kutilmagan holat emas.
"Husanovning o'sishidan hayratlanganim yo'q. Chunki men uni "Bunyodkor" asosiy jamoasida o'ynayotgan paytimdan bilaman, u esa akademiyada tahsil olardi. O'shanda uning kelajagi bunday bo'lishini tasavvur qilmaganman, ammo hozirgi natijalariga hayron emasman. Eng muhimi, uning salohiyati bundan ham yuqori. Men unga Angliyada, Yevropada va dunyodagi eng yaxshi futbolchilardan biri bo'lishini tilayman", dedi Ashurmatov.
Tajribali himoyachiga ko'ra, Husanov hali o'z imkoniyatlarining to'liq cho'qqisiga chiqqan emas va kelajakda yanada yuqori natijalarga erishishi mumkin. Ashurmatov uning iqtidori va mehnatsevarligi jahon futbolidagi eng katta yutuqlar uchun ham yetarli ekanini ta'kidladi.

Ashurmatov: Husanov could win the Golden Ball in the future.
Defender of the Uzbekistan national team Rustamjon Ashurmatov said that his teammate, Abdukodir Khusanov, could win the most prestigious award in world football — the Golden Ball — in the future. Ashurmatov spoke about this in an interview with Russia's Sport-Express publication.
According to him, Khusanov reaching his current level is not a surprise for him.
"I am not surprised by Khusanov's growth. Because I know him from the time he played in the main team of Bunyodkor, while he was studying at the academy. Back then, I did not imagine his future would be like this, but I am not surprised by his current results. Most importantly, his potential is even higher. I wish him to become one of the best footballers in England, in Europe, and in the world," said Ashurmatov.
According to the experienced defender, Khusanov has not yet reached the full peak of his capabilities and can achieve even higher results in the future. Ashurmatov emphasized that his talent and hard work are enough for the greatest achievements in world football.