Toshkent viloyatining Bo‘stonliq tumanidagi Bo‘zsuv kanalida oqib ketgan ikki nafar bolaning ikkinchisi ham topildi. Bu haqda Favqulodda vaziyatlar vazirligi ma’lum qildi.
Qayd etilishicha, bugun, 22 iyun kuni soat 16:50 da Toshkent viloyati Favqulodda vaziyatlar boshqarmasi g‘avvos-qutqaruvchilari tomonidan olib borilgan qidiruv ishlari davomida ikkinchi bolaning jasadi ham suvdan olib chiqilgan.
Eslatib o‘tamiz, 17 iyun kuni Bo‘stonliq tumanidagi “Obod” mahallasida yashovchi 2016 va 2018 yillarda tug‘ilgan ikki nafar voyaga etmagan bola yashash uyi yaqinidan oqib o‘tuvchi Bo‘zsuv kanaliga ehtiyotsizlik oqibatida tushib ketgan.
Hodisa yuzasidan qutqaruvchilar tomonidan bir necha kun davomida qidiruv ishlari olib borildi. 21 iyun kuni bolalardan birining jasadi topilgan edi.

The body of the second child who was swept away in the Bo'zsuv canal has also been found.
Regarding the incident, search operations were carried out by rescuers for several days. On June 21, the body of one of the children was found.
Image of 'The body of the second child who was swept away in the Bo'zsuv canal has also been found.'
The second of the two children who were swept away in the Bozsu Canal in the Bostanlik district of the Tashkent region has also been found. This was reported by the Ministry of Emergency Situations.
According to the report, today, June 22, at 16:50, during search operations conducted by divers-rescuers of the Tashkent Regional Department of Emergency Situations, the body of the second child was also recovered from the water.
Let us recall that on June 17, two minors, born in 2016 and 2018, residents of the "Obod" neighborhood in the Bostanlik district, fell into the Bozsu Canal due to carelessness near their home.
Search operations were carried out by rescuers for several days regarding the incident. On June 21, the body of one of the children was found.
Today, with the body of the second child also identified, the search and rescue operations have concluded.