Koreyaga ishga jo‘natishni va’da qilgan firibgarlar aniqlandi
Mazkur holatlar yuzasidan Jinoyat kodeksining tegishli moddalari bilan jinoyat ishlari qo‘zg‘atilgan.
'Koreyaga ishga jo‘natishni va’da qilgan firibgarlar aniqlandi'ning rasmi
O‘zbekistonning turli hududlarida fuqarolarni Janubiy Koreyaga ishga jo‘natishni va’da qilib, ularning pullarini o‘zlashtirgan shaxslar fosh etildi. Bu haqda Bosh prokuratura huzuridagi Departament xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, Departamentning Toshkent viloyati boshqarmasi tomonidan o‘tkazilgan tergovga qadar tekshiruvda fuqaro T.T. 12 nafar fuqaroning ishonchiga kirib, ularni Koreya Respublikasiga ishga jo‘natishini aytgan hamda shu tariqa 38 ming AQSH dollarini firibgarlik yo‘li bilan qo‘lga kiritgani aniqlangan. Ushbu mablag‘larning muqaddam Migratsiya agentligida ishlagan, Jinoyat kodeksining 168 va 211-moddalari bilan avval sudlangan A.A.ga berilgani ma’lum bo‘lgan.
Marg‘ilon shahrida aniqlangan holatda esa muqaddam sudlangan I.R. ikki nafar fuqaroni Koreyaga ishga yuborishni va’da qilib, ulardan jami 3,5 ming AQSH dollarini olgan. Tergov jarayonida mazkur mablag‘ning 3 million so‘mi qaytarilgan.
Qashqadaryo viloyatining Dehqonobod tumanida fuqarolar I.X. va A.K. Migratsiya agentligida ishlovchi tanishlari orqali Koreyaga ishga jo‘natishni va’da qilib, bir fuqarodan 2 ming AQSH dollari hamda 36 million so‘mni firibgarlik yo‘li bilan olgani ma’lum bo‘lgan. I.X. muqaddam Jinoyat kodeksining 168-moddasi bilan sudlangan.
Andijon viloyatining Xonobod shahrida muqaddam sudlangan A.A. uch nafar fuqaroga Koreya uchun viza rasmiylashtirib berishini aytib, 2,5 ming AQSH dollari va 11 million so‘mni qo‘lga kiritgan. Keyinchalik ushbu mablag‘ning 1 ming AQSH dollari qaytarilgan.
Jizzax viloyatining Do‘stlik tumanida muqaddam sudlangan Yu.L. fuqaro U.F.ni tanishlari orqali Koreyaga ishga jo‘natishni va’da qilib, kelishilgan 11 ming AQSH dollaridan 2,3 ming AQSH dollarini olgani aniqlangan.
Xorazm viloyatining Bog‘ot tumanida esa X.K. fuqaroni Koreyaga ishga ketish uchun topshiriladigan imtihonlardan muvaffaqiyatli o‘tkazib berishini aytib, kelishilgan 3,5 ming AQSH dollaridan 1 ming AQSH dollarini firibgarlik yo‘li bilan olgan.
Qayd etilishicha, mazkur holatlar yuzasidan Jinoyat kodeksining tegishli moddalari bilan jinoyat ishlari qo‘zg‘atilgan bo‘lib, hozirda tergov harakatlari olib borilmoqda.

Fraudsters who promised to send to Korea for work have been identified.
Criminal cases have been initiated under the relevant articles of the Criminal Code regarding these circumstances.
Image of 'Fraudsters who promised to send to Korea for work have been identified.'
Individuals who promised to send citizens to South Korea for work and embezzled their money have been exposed in various regions of Uzbekistan. This was reported by the Department under the General Prosecutor's Office.
According to the report, during a pre-investigation check conducted by the Tashkent Regional Administration of the Department, it was established that citizen T.T. gained the trust of 12 citizens, claiming he would send them to the Republic of Korea for work, and thus fraudulently obtained 38,000 US dollars. It was revealed that these funds were given to A.A., who previously worked at the Migration Agency and had been convicted under Articles 168 and 211 of the Criminal Code.
In an incident identified in the city of Margilan, previously convicted I.R. promised to send two citizens to Korea for work and took a total of 3,500 US dollars from them. During the investigation, 3 million soums of this amount was returned.
In the Dehqonobod district of Kashkadarya region, citizens I.Kh. and A.K., through acquaintances working at the Migration Agency, promised to send a citizen to Korea for work and fraudulently obtained 2,000 US dollars and 36 million soums from one person. I.Kh. had previously been convicted under Article 168 of the Criminal Code.
In the city of Khanabad, Andijan region, previously convicted A.A. told three citizens that he would arrange visas for Korea and obtained 2,500 US dollars and 11 million soums. Later, 1,000 US dollars of this amount was returned.
In the Dustlik district of Jizzakh region, previously convicted Yu.L. promised to send citizen U.F. to Korea for work through acquaintances and took 2,300 US dollars out of the agreed 11,000 US dollars.
In the Bogot district of Khorezm region, Kh.K. fraudulently obtained 1,000 US dollars out of an agreed 3,500 US dollars, claiming he would help a citizen successfully pass the exams required to go to Korea for work.
It is noted that criminal cases have been initiated under the relevant articles of the Criminal Code regarding these incidents, and investigative actions are currently underway.