AQSh va Eron o‘rtasida ehtimoliy kelishuvga erishilishi Isroil Bosh vaziri Benyamin Netanyahuning ko‘p yillar davomida shakllantirgan siyosiy imijiga jiddiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Bu haqda Reuters agentligi tahlilchilar, sobiq AQSh amaldorlari hamda diplomatlar fikriga tayanib xabar berdi.
Qayd etilishicha, Netanyahu yillar davomida o‘zini Isroilning Eron masalasidagi eng qat’iy rahbari sifatida namoyon qildi va Vashingtonning Tehronga nisbatan siyosatini shakllantirishda hal qiluvchi ta’sirga ega ekanini ta’kidlab keldi. Uning siyosiy pozitsiyasiga ko‘ra, Eronni to‘xtatishning yagona samarali yo‘li doimiy harbiy bosim hisoblangan.
Reuters manbalariga ko‘ra, Netanyahu, ayniqsa, AQShda respublikachilar qo‘llab-quvvatloviga erishgach, o‘zini ketma-ket AQSh prezidentlarining Eron bo‘yicha qarorlariga ta’sir o‘tkaza oladigan yagona Isroil rahbari sifatida ko‘rsatishga uringan.
Biroq tahlilchilarning fikricha, Vashington va Tehron o‘rtasida kelishuvga erishilishi bu qarashlarga jiddiy zarba bo‘ladi. Endi Netanyahu AQShning Eronga oid siyosatini belgilash emas, balki uni qabul qilishga majbur bo‘lishi mumkin.
Shu tariqa, ehtimoliy kelishuv Isroilning xavfsizlik strategiyasidan ko‘ra, Benyamin Netanyahuning ko‘p yillik siyosiy obro‘si va tashqi siyosatdagi ta’sirchanlik imijiga kuchliroq ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

US-Iran deal could be the biggest blow to Netanyahu's political image — Reuters
A potential agreement between the US and Iran could seriously impact the political image that Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu has built over many years. This was reported by the Reuters news agency, citing analysts, former US officials, and diplomats.
It is noted that Netanyahu has for years presented himself as Israel's most decisive leader on the Iranian issue and has insisted that he has a decisive influence on shaping Washington's policy towards Tehran. According to his political position, the only effective way to stop Iran has been constant military pressure.
According to Reuters sources, Netanyahu, especially after gaining Republican support in the US, has tried to portray himself as the only Israeli leader capable of influencing successive US presidents' decisions on Iran.
However, according to analysts, reaching an agreement between Washington and Tehran would be a serious blow to these views. Netanyahu may now be forced not to define US policy towards Iran, but to accept it.
Thus, a potential agreement may have a stronger impact not on Israel's security strategy, but on Benjamin Netanyahu's long-standing political reputation and his image of influence in foreign policy.