Anomal issiq Fransiyada o‘limlar sonini keskin oshirdi
Fransiya poytaxti Parijda anomal issiq tufayli bir sutka ichida 109 ta o‘lim holati qayd etildi. Bu haqda Franceinfo tez tibbiy yordam xizmati ma’lumotlariga tayanib xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, 26 iyun kuni poytaxtda havo harorati qariyb +39 darajaga yetgan. Shu kuni qayd etilgan o‘limlar soni yilning shu davri uchun odatiy kunlik ko‘rsatkich — 7 nafardan bir necha barobar yuqori bo‘lgan.
Statistikaga faqat tez yordam xodimlari tomonidan uylar va jamoat joylarida qayd etilgan o‘lim holatlari kiritilgan. Shifoxonalarda sodir bo‘lgan o‘limlar ushbu hisobotga qo‘shilmagan. Shuningdek, mazkur davrda tez yordam xizmatiga 3,4 mingga yaqin chaqiruv kelib tushgan.
"Family Obsèques" dafn marosimlari byurosi direktori Fabyen Yuge so‘zlariga ko‘ra, anomal issiq oqibatida Parijdagi morglar to‘lib ketgan.
Qayd etilishicha, 23 va 24 iyun kunlari Fransiya meteokuzatuvlar tarixidagi eng issiq kunlar sifatida qayd etildi. So‘nggi bir hafta ichida mamlakat bo‘ylab 40 dan ortiq kishi cho‘kib ketgan, shuningdek, issiq to‘lqini fonida qariyb 1000 ta ortiqcha o‘lim holati ro‘yxatga olingan. Vafot etganlarning asosiy qismi 65 yoshdan oshganlar hissasiga to‘g‘ri kelmoqda.
Rasmiylar qariyalar uylari va shifoxonalardan qo‘shimcha ma’lumotlar kelishi bilan ushbu raqam yanada oshishi mumkinligini bildirmoqda.

109 deaths were recorded within a single day in Paris, the capital of France, due to abnormal heat. This was reported by Franceinfo, citing data from the emergency medical service, according to a report.
It was reported that on June 26, the air temperature in the capital reached nearly +39 degrees. The number of deaths recorded that day was several times higher than the typical daily average for that period of the year — 7 people.
The statistics include only deaths recorded by emergency medical personnel in homes and public places. Deaths that occurred in hospitals were not included in this report. Additionally, during this period, the emergency service received approximately 3,400 calls.
According to Fabien Huguet, director of the funeral home bureau "Family Obsèques," the abnormal heat has caused morgues in Paris to become full.
It was noted that June 23 and 24 were recorded as the hottest days in the history of French meteorological observations. Over the past week, more than 40 people have drowned across the country, and nearly 1,000 excess deaths have been registered against the backdrop of the heatwave. The majority of the deceased are those over the age of 65.
Officials indicate that this number may increase further as additional data comes in from nursing homes and hospitals.