O‘zbekistonda quyosh panellarini o‘rnatgan fuqarolarga joriy yilning aprel va may oylari uchun ajratilgan subsidiya mablag‘larini to‘lash boshlandi. Bu haqda Davlat soliq qo‘mitasi ma’lum qildi.
Qayd etilishicha, joriy yilning aprel–may oylarida “Quyoshli xonadon” dasturida ishtirok etgan 60 ming 193 nafar jismoniy shaxs elektr tarmoqlariga yetkazib berilgan 156 million 125 ming 388 kilovatt-soat quyosh energiyasi uchun davlat budjetidan jami 156 milliard 125 million so‘m subsidiya oladi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, subsidiya mablag‘larining eng katta qismi Xorazm viloyatiga to‘g‘ri keladi. Mazkur hududda fuqarolarga 29,1 milliard so‘m ajratilgan. Keyingi o‘rinlarda Buxoro viloyati — 27,1 milliard so‘m va Qoraqalpog‘iston Respublikasi — 19,1 milliard so‘m bilan qayd etilgan.
Fuqarolar subsidiya mablag‘larini “Soliq” mobil ilovasidagi “Keshbek va imtiyozlar” xizmati tarkibida joylashgan “Quyoshli xonadon” bo‘limi orqali “Kartaga pul o‘tkazish” funksiyasidan foydalanib, o‘z bank kartasiga o‘tkazib olishi mumkin.

Payment of subsidy funds allocated for April and May of this year to citizens who have installed solar panels in Uzbekistan has begun. The State Tax Committee reported this.
It is noted that in April–May of this year, 60,193 individuals participating in the “Solar House” program will receive a total of 156 billion 125 million soms in subsidies from the state budget for 156 million 125 thousand 388 kilowatt-hours of solar energy supplied to the power grids.
According to the data, the largest portion of the subsidy funds falls on the Khorezm region. In this area, 29.1 billion soms have been allocated to citizens. Next in line are the Bukhara region with 27.1 billion soms and the Republic of Karakalpakstan with 19.1 billion soms.
Citizens can transfer the subsidy funds to their bank cards using the “Transfer money to card” function through the “Solar House” section located within the “Cashback and Benefits” service in the “Soliq” mobile application.