Shri-Lanka qamoqxonasidagi qonli to‘qnashuvda kamida 25 kishi halok bo‘ldi
Shri-Lanka poytaxti Kolombo shahri yaqinida joylashgan Negombo qamoqxonasida mahbuslar o‘rtasida yuz bergan qonli to‘qnashuvlar oqibatida kamida 25 kishi halok bo‘ldi, 100 dan ortiq odam turli darajada jarohat oldi. Bu haqda Reuters agentligi xabar berdi.
Politsiya ma’lumotiga ko‘ra, tartibsizliklar 5 iyul kuni boshlangan bo‘lib, 6 iyul kuni ham davom etgan. Halok bo‘lganlar orasida mahbuslar bilan bir qatorda qamoqxona xodimlari ham bor.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, mojaro sud hukmi chiqqan mahkumlar hamda tergov ostida saqlanayotgan shaxslar o‘rtasida kelib chiqqan. Biroq to‘qnashuvga nima sabab bo‘lgani hozircha rasman ochiqlanmagan.
Hodisa oqibatida 100 dan ortiq jabrlanuvchi yaqin atrofdagi davlat shifoxonasiga yetkazilgan. Ularning holati va olgan jarohatlari xususida hozircha batafsil ma’lumot berilmagan.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar voqea yuzasidan surishtiruv ishlarini boshlagan.
Ma’lumot uchun, Shri-Lanka qamoqxonalarida mahbuslar soni muassasalar sig‘imidan bir necha barobar yuqori. Mamlakatdagi jazoni ijro etish muassasalari taxminan 10 ming nafar mahkumga mo‘ljallangan bo‘lsa-da, ayni paytda ularda 39 mingdan ortiq kishi saqlanmoqda.

At least 25 people died in a bloody clash in a Sri Lankan prison.
At least 25 people were killed and over 100 injured in bloody clashes among inmates at Negombo prison, located near Sri Lanka's capital Colombo, according to Reuters news agency.
Police reported that the unrest began on July 5 and continued on July 6. The dead include both inmates and prison staff.
Initial reports indicate that the conflict arose between convicted prisoners and those held under investigation. However, the exact cause of the clashes has not yet been officially disclosed.
Over 100 injured individuals were taken to a nearby state hospital. No further details have been provided regarding their condition or the nature of their injuries.
Law enforcement authorities have launched an investigation into the incident.
For context, Sri Lanka's prisons hold several times more inmates than their capacity. While the country's correctional facilities are designed for around 10,000 convicts, they currently hold over 39,000 people.