Raqobat qo'mitasiga "Food City Tashkent" MCHJ hududida muz mahsulotlari savdosi bilan shug'ullanuvchi tadbirkor murojaat qilib, bozor ma'muriyati tomonidan sun'iy to'siqlar yaratilayotganini bildirgan.
Xususan, bozor hududiga qadoqlangan va qadoqlanmagan muz olib kirish uchun to'lov miqdori bir necha barobar oshirilib, bir kun uchun to'lov 737 ming so'm etib belgilangani hamda bu orqali tadbirkorni bozordan siqib chiqarishga urinilayotgani qayd etilgan.
Murojaatda keltirilgan holatlar yuzasidan Qo'mita tomonidan o'rganish ishlari olib borilib, bozor ma'muriyatiga so'rov yuborildi. Ishni ko'rib chiqish jarayonida o'tkazilgan muloqotlar natijasida "Food city Tashkent" MCHJ hamda tadbirkor o'rtasida kelishuvga erishildi. Natijada murojaatda ko'tarilgan muammo ijobiy hal etilib, asossiz oshirilgan to'lov miqdori bekor qilindi.
Ushbu o'rinda, Raqobat qo'mitasi mulkchilik shaklidan qat'iy nazar barcha ustun muzokara kuchiga ega sub'ektlarni ogohlantiradi.
"Raqobat to'g'risida"gi Qonunning 14-moddasiga asosan ustun mavqega ega bo'lmagan xo'jalik yurituvchi sub'ekt yoki shaxslar guruhi tomonidan bitim shartlarini, tovarlar realizatsiya qilinadigan hududni yoki narxni bir tomonlama belgilash imkoniyatining mavjudligi ustun muzokara kuchi deb e'tirof etiladi. Ustun muzokara kuchini suiiste'mol qilish “Raqobat to'g'risida”gi Qonunda belgilangan tartibda moliyaviy sanktsiyalar qo'llanishiga sabab bo'ladi.
14.07.2026 05:31
Raqobat qo‘mitasi so‘rovi bilan "Food City Tashkent" MChJning ustun muzokara kuchidan foydalanib asossiz oshirgan yig‘imi bekor qilindi
Murojaatda keltirilgan holatlar yuzasidan Qo‘mita tomonidan o‘rganish ishlari olib borilib, bozor ma’muriyatiga so‘rov yuborildi.

A business entity engaged in the sale of ice products within the territory of "Food City Tashkent" LLC appealed to the Competition Committee, stating that artificial barriers were being created by the market administration.
In particular, it was noted that the fee for bringing packaged and unpackaged ice into the market area had been increased several times, with the daily fee set at 737,000 soums, and that this was an attempt to force the entrepreneur out of the market.
Regarding the circumstances stated in the appeal, the Committee conducted an investigation and sent a request to the market administration. As a result of discussions held during the review of the case, an agreement was reached between "Food City Tashkent" LLC and the entrepreneur. Consequently, the issue raised in the appeal was resolved positively, and the unjustifiably increased fee amount was canceled.
In this regard, the Competition Committee warns all entities with superior bargaining power, regardless of their form of ownership.
According to Article 14 of the Law "On Competition," the existence of the possibility for a business entity or group of persons that does not hold a dominant position to unilaterally determine the terms of an agreement, the territory where goods are sold, or the price is recognized as superior bargaining power. Abuse of superior bargaining power leads to the application of financial sanctions in accordance with the procedure established by the Law "On Competition."
14.07.2026 05:31
Based on a request from the Competition Committee, the fee unjustifiably raised by "Food City Tashkent" LLC using its dominant bargaining power was annulled.
Regarding the situations mentioned in the appeal, the Committee conducted investigations and sent an inquiry to the market administration.