Xitoyga qaramlikni kamaytirish G‘arbga 23,6 trillion dollarga tushishi mumkin
AQSh va Yevropa mamlakatlarining muhim texnologik hamda ishlab chiqarish tarmoqlarida Xitoyga qaramlikni kamaytirish kelgusi 25 yil davomida 23,6 trillion dollar miqdorida qo‘shimcha investitsiyalarni talab qilishi mumkin. Bu haqda Zamon.uz nashri xabar berdi.
Nashr keltirgan hisob-kitoblarga ko‘ra, 2050 yilga qadar AQShga 13,7 trillion dollar, yevro hududi mamlakatlariga 9,1 trillion dollar, Buyuk Britaniyaga esa 800 milliard dollarlik investitsiya zarur bo‘ladi.
Ta’kidlanishicha, Yevropa Ittifoqi uchun bunday xarajatlar amalda yillik byudjet hajmini qariyb ikki baravar oshirishga teng.
Hisobot mualliflari Xitoy mahsulotlaridan to‘liq voz kechish amalda deyarli imkonsizligini qayd etgan. Buning asosiy sababi Xitoyning litiy va kobaltning 60 foizdan ortiq qismi, shuningdek, grafit va nodir yer metallarining qariyb 80 foizi ta’minotini nazorat qilishi bilan izohlangan.
Shu bilan birga, Xitoyda ishlab chiqariladigan mahsulotlar ko‘plab mahalliy muqobillariga nisbatan arzonligi qayd etilgan. Mutaxassislar fikricha, ularni boshqa mahsulotlar bilan almashtirish inflyatsiya sur’atlarining oshishiga olib kelishi mumkin. Xususan, Yevropada ayrim strategik tarmoqlarda narxlar 1–2,5 foizga qimmatlashi ehtimoli mavjud.

Reducing dependence on China could cost the West 23.6 trillion dollars.
It is emphasized that for the European Union, such expenses are practically equivalent to nearly doubling the annual budget.
Image of 'Reducing dependence on China could cost the West 23.6 trillion dollars.'
Reducing dependence on China in the key technology and manufacturing sectors of the United States and European countries may require additional investments of $23.6 trillion over the next 25 years. This was reported by Zamon.uz publication reported.
According to the calculations provided by the publication, by 2050 the US will need $13.7 trillion, the Eurozone countries $9.1 trillion, and the UK $800 billion in investments.
It is noted that for the European Union, such expenditures are practically equivalent to nearly doubling the annual budget size.
The authors of the report noted that completely abandoning Chinese products is practically almost impossible. The main reason for this is explained by the fact that China controls the supply of over 60% of lithium and cobalt, as well as nearly 80% of graphite and rare earth metals.
At the same time, it is noted that products manufactured in China are cheaper than many local alternatives. According to experts, replacing them with other products could lead to an increase in inflation rates. In particular, in Europe, prices in some strategic sectors may rise by 1–2.5 percent.
Experts are proposing a "partial decoupling" strategy as the most acceptable solution. According to this, by investing in specific areas to strengthen the most vulnerable supply chains, the financial burden on the public and private sectors can be significantly reduced.