Perudagi ikki zilzila oqibatida 6 kishi halok bo‘ldi
Peruning Xunin viloyatida sodir bo'lgan ikki zilzila oqibatida kamida 6 kishi halok bo'ldi, 21 nafar fuqaro jarohat oldi. Bu haqda mamlakat Fuqaro mudofaasi instituti ma'lum qildi.
Zilzilalar 19 iyul kuni kechqurun Xunin viloyatining Chupaka provinsiyasida, poytaxt Limadan taxminan 300 kilometr sharqda sodir bo'lgan.
Peru Milliy seysmologiya markazi ma'lumotiga ko'ra, birinchi zilzilaning magnitudasi 5,1, ikkinchisiniki esa 3,7 ni tashkil qilgan. Yer silkinishlari 24 va 18 kilometr chuqurlikda qayd etilgan. Yevropa–O'rtayer dengizi seysmologiya markazi birinchi zilzila magnitudasini 5,6 deb baholagan.
Peru Milliy fuqaro mudofaasi instituti rahbari Luis Vaskesning bildirishicha, dastlabki ma'lumotlarga ko'ra, 48 ta uy butunlay vayron bo'lgan, yana 18 ta uyga zarar yetgan. Tabiiy ofat taxminan 300 nafar aholiga ta'sir ko'rsatgan.
Zarar ko'rgan aholi punktlaridagi uylarning aksariyati xom g'ishtdan qurilgan. Hozirda qutqaruvchilar va yong'in xavfsizligi xizmatlari vayronalarni tozalash ishlarini olib bormoqda. Vayronalar ostida yana jabrlanganlar bo'lishi mumkinligi aytilmoqda.
Zarar ko'rgan aholiga vaqtincha yashash uchun chodirlar ajratilmoqda.
Ma'lumot uchun, Peru Tinch okeanidagi "Olov halqasi" deb ataluvchi seysmik faol hududda joylashgan. Dunyodagi zilzilalarning aksariyati aynan ushbu mintaqaga to'g'ri keladi.
Avvalroq Meksikaning Tinch okeani sohillari yaqinida 7,4 magnitudali zilzila sodir bo'lgani xabar qilingan edi.

As a result of two earthquakes in Peru, 6 people died.
The earthquakes occurred on the evening of July 19 in the Chupaca province of the Junín region, approximately 300 kilometers east of the capital Lima.
Image of 'As a result of two earthquakes in Peru, 6 people died.'
At least 6 people were killed and 21 citizens were injured as a result of two earthquakes in the Junin region of Peru. This was reported by the country's Civil Defense Institute.
The earthquakes occurred on the evening of July 19 in the province of Chupaca in the Junin region, approximately 300 kilometers east of the capital Lima.
According to Peru's National Seismology Center, the magnitude of the first earthquake was 5.1, and the second was 3.7. The tremors were recorded at depths of 24 and 18 kilometers. The European-Mediterranean Seismological Center estimated the magnitude of the first earthquake at 5.6.
According to the head of Peru's National Civil Defense Institute, Luis Vasquez, preliminary data indicate that 48 houses were completely destroyed, and another 18 houses were damaged. The natural disaster affected approximately 300 residents.
Most of the houses in the affected settlements are built of adobe bricks. Rescue and fire safety services are currently clearing the rubble. It is reported that there may be more victims under the debris.
Tents are being allocated for temporary shelter for the affected population.
For reference, Peru is located in a seismically active region known as the "Ring of Fire" in the Pacific Ocean. The majority of the world's earthquakes occur in this zone.