Qo‘mita ma’lumotiga ko‘ra, bloger taqiqlangan mahsulot reklamasini tarqatgani uchun ma’muriy javobgarlikka tortilgan. Tegishli hujjatlar sudga yuborilgan.
'Instagram’da alkogolli ichimlik reklamasini joylagan blogger jarimaga tortildi'ning rasmi
Instagram ijtimoiy tarmogʻidagi sahifasida alkogolli ichimlik reklamasini joylagan blogger N. Sobirov maʼmuriy javobgarlikka tortildi. Bu haqda Raqobatni rivojlantirish va isteʼmolchilar huquqlarini himoya qilish qoʻmitasi xabar berdi.
Qoʻmita tomonidan ijtimoiy tarmoqlarda tarqatilayotgan reklama materiallarining amaldagi qonunchilikka muvofiqligi oʻrganilgan. Tekshiruvlar davomida bloggerning Instagram sahifasida alkogolli ichimlik reklamasi joylashtirilgani aniqlangan.
"Reklama toʻgʻrisida"gi qonunning 38-moddasiga koʻra, har qanday quvvatdagi alkogolli ichimliklarni reklama qilish taqiqlangan. Ayrim turdagi pivo va vinolarni reklama qilishga esa belgilangan talablarga rioya etilgan holda ruxsat berilgan.
Qoʻmita maʼlumotiga koʻra, blogger taqiqlangan mahsulot reklamasini tarqatgani uchun maʼmuriy javobgarlikka tortilgan. Tegishli hujjatlar sudga yuborilgan.

Blogger N. Sobirov, who posted an advertisement for alcoholic beverages on his Instagram social network page, was held administratively liable. This was reported by the Committee for the Development of Competition and Protection of Consumer Rights.
The committee reviewed compliance of advertising materials distributed on social networks with current legislation. During the inspections, it was revealed that an advertisement for alcoholic beverages was placed on the blogger's Instagram page.
According to Article 38 of the Law "On Advertising," advertising of alcoholic beverages of any strength is prohibited. Advertising of certain types of beer and wine is permitted subject to compliance with established requirements.
According to the committee, the blogger was held administratively liable for distributing advertising of a prohibited product. The relevant documents have been sent to the court.