Rossiya Davlat dumasi mamlakat tashqarisida bo‘lib, sud tomonidan tayinlangan jazodan qochib yurgan shaxslarga nisbatan vaqtincha cheklov choralarini joriy etishni nazarda tutuvchi qonunni ikkinchi va uchinchi o‘qishda qabul qildi. Bu haqda “Meduza” xabar berdi.
Qonun mamlakat tashqarisida bo‘lgan va Rossiya Jinoyat kodeksining istalgan moddasi bo‘yicha sudlangan shaxslarga nisbatan qo‘llaniladi. Shuningdek, ma’muriy huquqbuzarliklar bo‘yicha jarimalarini to‘lamagan shaxslar ham cheklovlar doirasiga kiritiladi.
Jumladan, xorijiy agent sifatida faoliyat yuritish, “nomaqbul tashkilot” faoliyatida ishtirok etish, Rossiyaning hududiy yaxlitligini buzishga yoki sanksiyalar joriy etishga chaqirish, shuningdek, Rossiya armiyasini “obro‘sizlantirish” bilan bog‘liq huquqbuzarliklar uchun belgilangan jarimalarni to‘lamagan shaxslarga nisbatan ham choralar ko‘riladi.
Yangi tartibga ko‘ra, bunday shaxslarning bank hisob raqamlari muzlatiladi. Ularga tegishli bo‘lgan ko‘chmas mulk va transport vositalarini sotish taqiqlanadi. Ilgari berilgan litsenziya, ruxsatnoma va akkreditatsiyalar to‘xtatiladi.
Shuningdek, Rossiya hududida davlat xizmatlaridan foydalanish cheklanadi. Chet elda esa konsullik xizmatlari, jumladan, xorijga chiqish pasportini rasmiylashtirish, bitimlar, vasiyatnomalar va ishonchnomalarni tasdiqlash kabi xizmatlar ko‘rsatilmaydi.
Qonunning ikkinchi o‘qishida qo‘shimcha cheklovlar ham kiritildi. Xususan, banklar mazkur shaxslarning mobil ilovalar va veb-saytlardagi shaxsiy kabinetlariga kirishini bloklaydi. Bu esa ularning pul o‘tkazmalarini amalga oshirishini cheklaydi.
Bundan tashqari, ushbu shaxslarning daromadlari maxsus hisob raqamiga o‘tkaziladi. Mazkur hisobdan sud xarajatlari undirilishi mumkin.
Qonun rasman e’lon qilinganidan keyin kuchga kiradi.
Ovoz berishdan oldin Davlat dumasi spikeri Vyacheslav Volodin mamlakatdan chiqib ketgan shaxslarni sudga kelib, aybini tan olishga chaqirdi.
“Gap mamlakatimizga zarar yetkazayotganlar haqida bormoqda. Bular ekstremistlar, Vatanga xiyonat qilganlardir. Ular yillar davomida davlatimizni yo‘q qilishga urinmoqda. Ular fashizmni oqlaydi, askar va ofitserlarimizni haqorat qiladi. Shu bilan birga, boshqa mamlakatlarda jazodan yashirinib yuribdi”, dedi Volodin.
Avvalroq Rossiyada sudlangan migrantlarga mamlakatda yashash taqiqlanishi va ularga fuqarolik berilmasligi haqida xabar qilingan edi.

The Russian State Duma has adopted in the second and third readings a law providing for the introduction of temporary restrictive measures against individuals who are abroad and evading court-imposed punishment. This was reported by Meduza.
The law applies to individuals who are abroad and have been convicted under any article of the Russian Criminal Code. Also included within the scope of restrictions are persons who have not paid fines for administrative offenses.
In particular, measures will be taken against individuals who have not paid fines established for offenses related to operating as a foreign agent, participating in the activities of an "undesirable organization," calling for the violation of Russia's territorial integrity or the imposition of sanctions, as well as "discrediting" the Russian army.
Under the new procedure, the bank accounts of such individuals will be frozen. The sale of real estate and vehicles owned by them will be prohibited. Previously issued licenses, permits, and accreditations will be suspended.
Additionally, access to state services on Russian territory will be restricted. Abroad, consular services will not be provided, including the issuance of passports for foreign travel, certification of transactions, wills, and powers of attorney.
Additional restrictions were introduced during the second reading of the law. In particular, banks will block such individuals' access to personal accounts in mobile apps and websites. This will limit their ability to transfer money.
Furthermore, the income of these individuals will be transferred to a special account. Court costs may be recovered from this account.
The law will come into force after its official publication.
Before the vote, State Duma Speaker Vyacheslav Volodin called on individuals who have left the country to come to court and admit their guilt.
"We are talking about those who are harming our country. They are extremists, traitors to the Motherland. They have been trying to destroy our state for years. They justify fascism, insult our soldiers and officers. At the same time, they are hiding from punishment in other countries," Volodin said.
Earlier, it was reported that convicted migrants in Russia would be banned from living in the country and would not be granted citizenship.