Buyuk Britaniya immigratsiya tizimini to‘liq raqamlashtirib, jismoniy immigratsiya hujjatlari o‘rniga elektron viza — E-Visa tizimini joriy qildi. Endi mamlakatga kirish yoki unda qolish huquqini tasdiqlovchi ma’lumotlar raqamli shaklda saqlanadi. Bu haqda Buyuk Britaniya hukumati xabar berdi.
Hukumat ma’lumotlariga ko‘ra, elektron viza immigratsiya maqomini tasdiqlash jarayonini soddalashtiradi. Shuningdek, hujjatlarning yo‘qolishi, o‘g‘irlanishi yoki qalbakilashtirilishining oldi olinadi. Viza arizasi ma’qullanganidan so‘ng jismoniy immigratsiya hujjatini kutish yoki olib ketishga ham hojat qolmaydi.
Biroq ayrim holatlarda ariza topshiruvchidan biometrik ma’lumotlarni shaxsan topshirish talab qilinishi mumkin.
Viza olgan shaxslar Buyuk Britaniyaga safar qilishdan avval Buyuk Britaniya Viza va immigratsiya boshqarmasining shaxsiy onlayn kabinetiga kirib, elektron vizasi va immigratsiya ruxsatini tekshirishi kerak bo‘ladi.
Qayd etilishicha, 2026 yil 1 iyuldan boshlab Buyuk Britaniya yangi viza oluvchilarga pasportga yopishtiriladigan visa vignette — viza stikerlarini berishni to‘xtatgan. Endi yangi ariza topshiruvchilarga faqat elektron viza rasmiylashtiriladi.
Shuningdek, ariza topshiruvchi pasportini viza ariza markaziga topshirgan bo‘lsa, hujjat ariza ko‘rib chiqilayotgan vaqtda unga qaytariladi. Viza ma’qullangan taqdirda esa shaxs safardan oldin elektron vizasining Buyuk Britaniya Viza va immigratsiya boshqarmasidagi shaxsiy hisobida aks etganini tekshirishi lozim.

The United Kingdom has fully digitized its immigration system, introducing an electronic visa — E-Visa system instead of physical immigration documents. Now, information confirming the right to enter or stay in the country is stored in digital form. The UK government announced this.
According to the government, the electronic visa simplifies the process of confirming immigration status. It also prevents the loss, theft, or forgery of documents. Once the visa application is approved, there is no need to wait for or collect a physical immigration document.
However, in some cases, applicants may be required to submit biometric information in person.
Individuals who have obtained a visa must log in to their personal online account with the UK Visas and Immigration office before traveling to the United Kingdom to check their electronic visa and immigration permission.
It is noted that starting from July 1, 2026, the United Kingdom has stopped issuing visa vignettes — visa stickers affixed to passports — to new visa recipients. Now, only electronic visas will be issued to new applicants.
Additionally, if an applicant has submitted their passport to the visa application center, the document will be returned to them while the application is being processed. If the visa is approved, the individual must check before traveling that their electronic visa is reflected in their personal account with the UK Visas and Immigration office.