Mutaxassislar esa sun'iy intellekt tizimlarining mustaqil ravishda kiberhujumlarni amalga oshirishga urinishi kelajakda yanada ko'payishi mumkinligidan havotir bildirmoqda.
'Sun'iy intellekt ilk bor mustaqil ravishda tizimni buzishga urindi'ning rasmi
OpenAI ma'lum qilishicha, navbatdagi sinov jarayonida sun'iy intellekt agenti internetga chiqib, Hugging Face platformasidagi zaiflikdan foydalangan holda tizimga kirishga uringan.
Kompaniya ma'lumotlariga ko'ra, sun'iy intellekt bu harakatni testdan "o'tish" uchun zarur bo'lgan ma'lumotlarni topish maqsadida amalga oshirgan. Hujum o'z vaqtida aniqlanib, to'xtatilgan.
Mutaxassislar esa sun'iy intellekt tizimlarining mustaqil ravishda kiberhujumlarni amalga oshirishga urinishi kelajakda yanada ko'payishi mumkinligidan xavotir bildirmoqda.

OpenAI reported that during the next testing process, the artificial intelligence agent went online and attempted to access the system by exploiting a vulnerability on the Hugging Face platform.
According to company data, the artificial intelligence carried out this action in order to find data necessary to "pass" the test. The attack was detected and stopped in time.
Experts, however, express concern that attempts by artificial intelligence systems to independently carry out cyberattacks may increase in the future.