Abituriyentlar uchun OTM va ta'lim yo'nalishini tanlash boshlandi
Bugun, 25 iyul kuni oliy ta'lim muassasalariga kirish test sinovlarida qatnashgan abiturientlar uchun oliy ta'lim tashkiloti va bakalavriat ta'lim yo'nalishini tanlash jarayoni boshlandi.
Bilim va malakalarni baholash agentligi ma'lum qilishicha, tanlov jarayoni 8 avgustgacha davom etadi va "avval test, so'ng tanlov" tamoyili asosida amalga oshiriladi.
Abiturientlar testda topshirgan fanlar majmuasi hamda ta'lim tiliga mos ravishda 5 tagacha oliy ta'lim tashkiloti va bakalavriat yo'nalishini tanlashi mumkin. Shuningdek, har bir yo'nalish bo'yicha kunduzgi, kechki yoki masofaviy ta'lim shaklini belgilash imkoniyati mavjud.
Tanlovni bir OTM doirasida ham, turli oliy ta'lim muassasalari kesimida ham amalga oshirish mumkin.
OTM va ta'lim yo'nalishini tanlash uchun abiturientlar my.uzbmb.uz platformasiga kirib, "Oliy va kasbiy ta'lim tashkilotlariga qabul" bo'limi orqali tegishli xizmatdan foydalanishi kerak.
Jarayon davomida tanlov ustuvorligi belgilanadi, mavjud bo'lsa, maqsadli qabul bo'yicha ham yo'nalish tanlanadi. Keyin fanlar majmuasiga mos ta'lim yo'nalishlari va ta'lim shakllari belgilanib, ma'lumotlar saqlanadi.
Tanlov yakunida abiturient telefon raqamiga yuborilgan SMS-kod orqali ma'lumotlarni tasdiqlaydi va "Abiturient qayd varaqasi" shakllanadi. Agentlik ushbu hujjatni yuklab olib, saqlab qo'yishni tavsiya qilgan.
Abiturientlar kiritilgan ma'lumotlarni 8 avgustgacha istalgan vaqtda o'zgartirishi mumkin. Belgilangan muddat tugagach, tanlov ma'lumotlariga o'zgartirish kiritish imkoni bo'lmaydi.

Today, on July 25, the process of choosing a higher education institution and bachelor's degree direction has begun for applicants who participated in the entrance tests for higher education institutions.
According to the Agency for Assessment of Knowledge and Skills, the selection process will last until August 8 and is carried out on the principle of "first test, then selection."
Applicants can choose up to 5 higher education institutions and bachelor's degree directions in accordance with the set of subjects they took in the test and the language of instruction. Additionally, for each direction, it is possible to specify the form of study: full-time, evening, or distance learning.
The selection can be made both within a single higher education institution and across different higher education institutions.
To select a higher education institution and field of study, applicants must log in to the my.uzbmb.uz platform and use the relevant service through the "Admission to higher and professional educational institutions" section.
During the process, the priority of the selection is determined, and if available, a direction for targeted admission is also selected. Then, the educational directions and forms of study corresponding to the set of subjects are specified, and the data is saved.
At the end of the selection, the applicant confirms the data via an SMS code sent to their phone number, and an "Applicant Registration Sheet" is generated. The agency recommended downloading and saving this document.
Applicants can change the entered data at any time until August 8. After the specified deadline, it will not be possible to make changes to the selection data.