O'zbekiston Respublikasi Prezidentining “Ichimlik suvi ta'minoti va oqova suv tizimini yanada yaxshilashga qaratilgan qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida”gi Farmonida bu masalaga ham alohida e'tibor qaratilgan.
Ta'lim va strategiya sohasidagi muhim qadamlar
Dual ta'lim va yangi fakultet
2027/2028 o'quv yilidan “TIQXMMI” milliy tadqiqot universiteti negizida nazariya va amaliyotni birlashtirgan dual ta'lim shaklidagi alohida fakultet tashkil etiladi.
Hududiy texnikumlar
Respublikaning har bir hududida bittadan texnikumda ichimlik va oqova suv yo'nalishida dual ta'lim asosida kadrlar tayyorlash yo'lga qo'yiladi.
2030 yilgacha Strategiya
2026 yil yakuniga qadar iqlim o'zgarishiga barqaror infratuzilmani rivojlantirish va ilg'or texnologiyalarni joriy etishni nazarda tutuvchi Strategiya ishlab chiqiladi.
So'xga zamonaviy bilimga ega, amaliyotni puxta egallagan yosh mutaxassislarning kirib kelishi suv inshootlarining avariyalarsiz, samarali va sifatli ishlashini ta'minlaydi. 2030 yilgacha bo'lgan strategiyaning amalga oshirilishi esa iqlim o'zgarishi sharoitida aholini toza suv bilan kafolatli ta'minlash, aholi sog'lig'ini muhofaza qilish va kelajak avlodga resurslarni bekamu ko'st yetkazishda muhim o'rin tutadi.

Science and Future Strategy: Qualified Personnel and Long-term Plan for the Water Sector
Developing the water supply system in accordance with the requirements of the time relies not only on infrastructure, but also on strong personnel and a scientific approach.
Image of 'Science and Future Strategy: Qualified Personnel and Long-term Plan for the Water Sector'
The Decree of the President of the Republic of Uzbekistan "On Additional Measures to Further Improve the Drinking Water Supply and Sewage System" also pays special attention to this issue.
Important Steps in the Field of Education and Strategy
Dual Education and a New Faculty
Starting from the 2027/2028 academic year, a separate faculty in the form of dual education, combining theory and practice, will be established on the basis of the "TIIAME" National Research University.
Regional Technical Schools
In each region of the republic, training of personnel in the field of drinking water and sewage on the basis of dual education will be organized in one technical school.
Strategy until 2030
A Strategy will be developed by the end of 2026, which envisions developing climate-resilient infrastructure and introducing advanced technologies.
The influx of young specialists with modern knowledge and solid practical skills into the field will ensure the accident-free, efficient, and high-quality operation of water facilities. The implementation of the strategy until 2030 plays an important role in guaranteeing the provision of clean water to the population under climate change conditions, protecting public health, and handing over resources intact to future generations.