Qirol Genrix VIII o‘limini bashorat qilgan ayol qanday qatl etilgan?
Elizabet Barton qirol o‘z qaroridan voz kechmasa, uni Xudoning g‘azabi kutayotgani va hukmronligi uzoq davom etmasligini bashorat qildi.
'Qirol Genrix VIII o‘limini bashorat qilgan ayol qanday qatl etilgan?'ning rasmi
XVI asr Angliyasida yashagan Elizabet Barton oddiy uy xizmatkoridan mamlakatdagi eng mashhur diniy shaxslardan biriga aylandi. Og'ir kasallikdan so'ng u diniy vahiylar ko'rayotganini da'vo qildi va ko'p o'tmay "Kentning muqaddas xizmatkori" nomi bilan tanildi. Uning aytganlari xalq orasida keng tarqaldi, hatto nufuzli ruhoniylar, zodagonlar va qirol Genrix VIII saroyida ham jiddiy qabul qilindi.
Bartonning obro'si Angliyada katoliklar va protestantlar o'rtasidagi diniy qarama-qarshiliklar kuchaygan davrga to'g'ri keldi. U qirol Genrix VIIIning qirolicha Yekaterina Aragonlik bilan nikohini bekor qilishi va Angliya cherkovini Rim papasi hokimiyatidan ajratish qarorini keskin tanqid qildi.
Elizabet Barton qirol o'z qaroridan voz kechmasa, uni Xudoning g'azabi kutayotgani va hukmronligi uzoq davom etmasligini bashorat qildi. Bu gaplar hokimiyat tomonidan oddiy diniy fikr emas, balki davlatga qarshi chaqiriq sifatida baholandi.
1534 yilda u davlatga xiyonat qilishda ayblanib hibsga olindi. Parlament tomonidan qabul qilingan maxsus hujjat asosida aybdor deb topilgan Barton o'sha yilning 21 aprel kuni Londondagi Taybernda dorga osish orqali qatl etildi. Qatldan avval esa u omma oldida o'z bashoratlari haqidagi gaplaridan voz kechishga majbur qilingan.
Elizabet Bartonning taqdiri Tyudorlar davrida din va siyosatning bir-biri bilan qanchalik chambarchas bog'liq bo'lganini namoyon etuvchi eng mashhur voqealardan biri hisoblanadi. Bugungi kunda ham tarixchilar uning haqiqatan diniy vahiylarga ishongan shaxs bo'lgani yoki Genrix VIII olib borgan siyosatning qurboniga aylangani haqida turli qarashlarni ilgari surmoqda.

How was the woman who predicted the death of King Henry VIII executed?
Elizabeth Barton prophesied that if the king did not renounce his decision, God's wrath awaited him and his reign would not last long.
Image of 'How was the woman who predicted the death of King Henry VIII executed?'
Elizabeth Barton, who lived in 16th-century England, rose from an ordinary household servant to one of the most famous religious figures in the country. After a serious illness, she claimed to have divine visions and soon became known as the "Holy Maid of Kent." Her words spread widely among the people and were taken seriously even by influential clergymen, nobles, and the court of King Henry VIII.
Barton's prominence coincided with a period of intensifying religious conflicts between Catholics and Protestants in England. She sharply criticized King Henry VIII's decision to annul his marriage to Queen Catherine of Aragon and to separate the Church of England from the authority of the Pope.
Elizabeth Barton prophesied that if the king did not renounce his decision, God's wrath awaited him and his reign would not last long. These words were assessed by the authorities not as ordinary religious opinion but as a challenge to the state.
In 1534, she was arrested and accused of treason. Found guilty under a special document adopted by Parliament, Barton was executed by hanging at Tyburn in London on April 21 of that year. Before the execution, she was forced to publicly renounce her statements about her prophecies.
The fate of Elizabeth Barton is considered one of the most famous events demonstrating how closely religion and politics were intertwined during the Tudor period. Even today, historians put forward various views on whether she was a person who genuinely believed in divine visions or became a victim of the policies pursued by Henry VIII.