Toshkentda renovatsiya loyihalari amalga oshiriladigan hududlardagi mulkdorlarga kompensatsiya va ijara uchun taqdim etiladigan “kvartiralar banki” shakllantiriladi.
Bu chora shaharni 2026–2027 yillarda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha qabul qilingan qarorda belgilangan. Loyiha Tashkent Invest kompaniyasi tomonidan 2031 yil 1 yanvarga qadar tajriba tariqasida amalga oshiriladi.
Ma’lum qilinishicha, “kvartiralar banki”ni to‘ldirish uchun turar va noturar joylar sotib olinadi. Ushbu uy-joylar renovatsiya hududidagi mulkdorlarga kompensatsiya sifatida, ijaraga yoki boshqa tartibda taqdim etilishi mumkin.
Shuningdek, renovatsiya doirasida ayrim davlat mulki obyektlari Tashkent Invest tasarrufiga o‘tkaziladi. Kompaniya investorlar va pudrat tashkilotlarini jalb qilgan holda yangi obyektlar qurishi yoki mavjudlarini rekonstruksiya qilib, ularni elektron auksion orqali sotishi mumkin.
Qarorda Toshkentda yirik savdo markazlarida kitob do‘konlarini tashkil etish, Suv resurslarini boshqarish markazini tuzish hamda poytaxtdagi ayrim bozor va savdo majmualarini ommaviy savdolarga chiqarish kabi choralar ham belgilangan.

In Tashkent, a “bank of apartments” will be formed, which will be provided to property owners in areas where renovation projects are implemented as compensation and for rent will be formed.
This measure is defined in the decision adopted on the socio-economic development of the city in 2026–2027. The project will be implemented on a pilot basis by Tashkent Invest company until January 1, 2031.
It was reported that residential and non-residential premises will be purchased to fill the “apartment bank”. These housing units may be provided to property owners in the renovation area as compensation, for rent, or in another manner.
Also, within the framework of renovation, some state-owned facilities will be transferred to the disposal of Tashkent Invest. The company, with the involvement of investors and contractors, may build new facilities or reconstruct existing ones and sell them through electronic auction.
The decision also defines measures such as organizing bookstores in large shopping centers in Tashkent, establishing a Water Resources Management Center, and putting some markets and shopping complexes in the capital up for public auction.