AQShda davosi yo‘q xavfli virus aniqlandi
AQShning Nyu-York shtatida kana orqali yuqadigan, vaksinasi bo‘lmagan Burbon virusi bilan bog‘liq ilk holat tasdiqlandi.
'AQShda davosi yo‘q xavfli virus aniqlandi'ning rasmi
AQShning Nyu-York shtatida kana orqali yuqadigan kam uchraydigan Burbon virusi bilan kasallanishning ilk holati tasdiqlandi. Olimlar bu virus rasman qayd etilganidan ancha keng tarqalgan bo‘lishi mumkinligini aytmoqda. Bu haqda Fox News ma’lum qildi.
Ma’lum qilinishicha, Long-Aylendda yashovchi bemor og‘ir ahvolda shifoxonaga yotqizilgan va laboratoriya tahlillari unda Burbon virusini tasdiqlagan.
Mutaxassislar virus “yolg‘iz yulduz” kanasi orqali yuqishini, uning belgilari yuqori harorat, holsizlik, toshma, bosh va mushak og‘riqlari hamda ko‘ngil aynishini o‘z ichiga olishini bildirmoqda.
Eng xavotirlisi, hozircha Burbon virusiga qarshi na vaktsina, na maxsus davolash usuli mavjud. Shuningdek, uni aniqlaydigan keng tarqalgan diagnostik test ham yo‘qligi sababli ko‘plab holatlar rasmiy hisobga tushmay qolayotgan bo‘lishi mumkin.
Burbon virusi birinchi marta 2014 yilda AQShning Kanzas shtatida aniqlangan. Shu vaqtgacha dunyo bo‘ylab bir nechta holat rasman qayd etilgan bo‘lsa-da, olimlar haqiqiy kasallanganlar soni ancha ko‘p bo‘lishi mumkinligini ta’kidlamoqda.

A dangerous virus with no cure has been detected in the USA.
The first case of Bourbon virus, a tick-borne virus with no vaccine, has been confirmed in the U.S. state of New York.
Image of 'A dangerous virus with no cure has been detected in the USA.'
The first case of infection with the rare Bourbon virus, transmitted through ticks, has been confirmed in the U.S. state of New York. Scientists say the virus may be far more widespread than officially recorded. Fox News reported.
According to reports, a patient living on Long Island was hospitalized in serious condition, and laboratory tests confirmed Bourbon virus in the patient.
Experts say the virus is transmitted through the “lone star” tick, and its symptoms include high fever, weakness, rash, headache and muscle pain, as well as nausea.
Most concerning, there is currently neither a vaccine nor a specific treatment for the Bourbon virus. Also, because there is no widely available diagnostic test to detect it, many cases may not be officially counted.
The Bourbon virus was first detected in 2014 in the U.S. state of Kansas. Although only a few cases have been officially recorded worldwide so far, scientists emphasize that the actual number of infected people may be much higher.