BMT Bosh Assambleyasi O‘zbekiston tashabbusi bilan ilgari surilgan rezolyutsiyani qabul qildi
Mazkur rezolyutsiyaning qabul qilinishi O‘zbekistonning xalqaro maydondagi tashabbuslari keng e’tirof etilayotganini hamda mamlakat olib borayotgan ochiq va konstruktiv tashqi siyosatga xalqaro hamjamiyat yuksak baho berayotganini ko‘rsatadi.
'BMT Bosh Assambleyasi O‘zbekiston tashabbusi bilan ilgari surilgan rezolyutsiyani qabul qildi'ning rasmi
BMT Bosh Assambleyasi O'zbekiston tashabbusi bilan ilgari surilgan rezolyutsiyani qabul qildi
Nyu-York shahrida bo'lib o'tgan Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasi yig'ilishida "Ijtimoiy rivojlanishni jadallashtirishda parlamentlarning rolini kuchaytirish to'g'risida"gi rezolyutsiya a'zo davlatlarning mutlaq ko'pchilik ovozi bilan qabul qilindi.
Mazkur tashabbus ilk bor O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan 2020 yil sentabr oyida BMT Bosh Assambleyasining 75-sessiyasidagi nutqida ilgari surilgan edi. Keyingi yillarda O'zbekiston diplomatik korpusining izchil sa'y-harakatlari natijasida ushbu g'oya xalqaro hujjat shakliga keltirildi va keng qo'llab-quvvatlandi.
Rezolyutsiyada Toshkent shahrida muvaffaqiyatli o'tkazilgan Parlamentlararo Ittifoqning 150-Assambleyasi hamda unda qabul qilingan Toshkent deklaratsiyasi alohida e'tirof etilgan.
Hujjatda parlamentlar faoliyatida xotin-qizlar va yoshlar ishtirokini kengaytirish, rivojlanayotgan davlatlarni qo'llab-quvvatlash, shuningdek, ijtimoiy sohada xalqaro hamkorlikni mustahkamlash masalalariga alohida e'tibor qaratilgan.
Rezolyutsiyani qabul qilish uchun o'tkazilgan ovoz berish jarayonida 167 ta davlat uni qo'llab-quvvatladi. Shuningdek, dunyoning 61 davlati, jumladan Avstriya, Germaniya, Xitoy, Yaponiya, Janubiy Koreya, Braziliya va Ispaniya O'zbekiston tashabbusining hammuallifi sifatida qatnashdi.

The adoption of this resolution demonstrates that Uzbekistan's initiatives in the international arena are being widely recognized and that the international community highly appreciates the open and constructive foreign policy pursued by the country.
Image of 'UN General Assembly adopted a resolution put forward at Uzbekistan's initiative'
UN General Assembly adopted the resolution put forward on Uzbekistan's initiative
At the meeting of the United Nations General Assembly held in New York, the resolution **«On Strengthening the Role of Parliaments in Accelerating Social Development»** was adopted by an absolute majority of votes of the member states.
This initiative was first put forward by the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev in his speech at the 75th session of the UN General Assembly in September 2020. In subsequent years, as a result of the consistent efforts of Uzbekistan's diplomatic corps, this idea was shaped into an international document and widely supported.
The resolution specifically recognizes the 150th Assembly of the Inter-Parliamentary Union, successfully held in the city of Tashkent, and the Tashkent Declaration adopted there.
The document pays special attention to the issues of expanding the participation of women and youth in the activities of parliaments, supporting developing countries, as well as strengthening international cooperation in the social sphere.
In the voting process held for the adoption of the resolution, 167 states supported it. Also, 61 states of the world, including Austria, Germany, China, Japan, South Korea, Brazil and Spain, participated as co-authors of Uzbekistan's initiative.