Nashrning yozishicha, Yevropa Komissiyasi raisi Ursula fon der Lyayen Ispaniya Bosh vaziri Pedro Sanchesga yo‘llagan maktubida yuzaga kelgan vaziyat Yevropa Ittifoqi uchun jiddiy ogohlantirish bo‘lganini ta’kidlagan. Uning fikricha, tashqi chegaralarni yanada mustahkamlash, nazoratni kuchaytirish va zarur hollarda jismoniy to‘siqlardan foydalanish lozim.
Shimoliy Afrika qirg‘og‘idagi Ispaniyaning Seuta anklavini ko‘rsatuvchi kompozit grafik. Yuqori panelda Seutani Marokash va Ispaniya o‘rtasida joylashtiruvchi sun’iy yo‘ldosh xaritasi, Benzu, Tarajal va Almina yarim oroli kabi nomlar, shuningdek uning Ispaniya va Marokash o‘rtasidagi o‘rnini ko‘rsatuvchi qo‘shimcha xarita mavjud. Quyi panelda o‘nlab migrantlar dengizda va chegara devori yonidagi qoyalarda to‘plangani, qirg‘oq chegarasi atrofidagi yo‘nalishni ko‘rsatadi. BBC Getty tasvirlaridan foydalangan holda tayyorlagan grafik.
(BBC tayyorlagan foto)
Ispaniya hukumati ma’lumotlariga ko‘ra, hozirga qadar 69 ming 500 nafar migrant Marokashga qaytarilgan. Bu avval e’lon qilingan 50 ming kishilik dastlabki hisob-kitobdan ancha yuqori ko‘rsatkichdir.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, ommaviy chegara kesib o‘tishlar vaqtida Ispaniya tomonida 72 kishi, Marokash tomonida esa 11 kishi halok bo‘lgan.
Mazkur vaziyatni muhokama qilish uchun Yevropa Ittifoqiga a’zo davlatlar ichki ishlar vazirlari favqulodda videokonferensiya o‘tkazishi rejalashtirilgan. Yig‘ilishda Seutada yuz bergan voqealardan xulosa chiqarish va kelgusida bunday inqirozlarning oldini olish choralari muhokama qilinadi.
Seutadagi voqealar Yevropa davlatlari o‘rtasida ham kelishmovchiliklarga sabab bo‘ldi. Italiya Ispaniya bilan Shengen tartibini vaqtincha to‘xtatishini e’lon qildi. Bu qarorni Finlyandiya va Daniya qo‘llab-quvvatladi. Chexiya Bosh vaziri Andrey Babish esa Ispaniyaning Shengen tizimidagi ishtirokini vaqtincha to‘xtatish taklifini ilgari surdi.
Bunga javoban Ispaniya Bosh vaziri Pedro Sanches ayrim Yevropa davlatlarining munosabatini tanqid qildi. U Seuta Shengen hududiga kirmasligini eslatib, aksariyat davlatlar Ispaniyani qo‘llab-quvvatlagani, ayrimlari esa “soxta xabarlar, noto‘g‘ri tushunchalar va siyosiy manfaatlar” ta’sirida mamlakatni tanqid qilganini aytdi.
Ursula fon der Lyayen Yevropa Ittifoqi tashqi chegaralarini muhofaza qilish barcha a’zo davlatlarning umumiy mas’uliyati ekanini ta’kidladi. U noqonuniy migratsiyaga qarshi kurashish uchun hamkor davlatlar bilan ishlashni kuchaytirish, tashqi chegaralarni mustahkamlash, erta ogohlantirish tizimlarini rivojlantirish, odam savdosi va migrantlar kontrabandasiga qarshi kurashish hamda noqonuniy migrantlarni vatanlariga qaytarish mexanizmlarini takomillashtirish zarurligini qayd etdi.
Ayni paytda Pedro Sanches migrantlar kontrabandasi bilan shug‘ullanuvchi jinoiy guruhlar Ispaniya Oliy sudining dengiz orqali kelgan muhojirlarni zudlik bilan deportatsiya qilish imkoniyatini cheklagan qaroridan foydalanayotganini bildirdi.

Following the mass entry of tens of thousands of migrants into Spain's Ceuta exclave from Morocco, the European Union has begun strengthening security measures at external borders. BBC reported.
According to the publication, in a letter sent to Spanish Prime Minister Pedro Sanchez, European Commission President Ursula von der Leyen stressed that the situation was a serious warning for the European Union. In her view, external borders should be further strengthened, controls increased, and physical barriers used where necessary.
(Photo by BBC)
According to the Spanish government, 69,500 migrants have so far been returned to Morocco. This is significantly higher than the initial estimate of 50,000 previously announced.
According to official data, during the mass border crossings, 72 people died on the Spanish side and 11 on the Moroccan side.
To discuss this situation, interior ministers of European Union member states are planning to hold an emergency videoconference. The meeting will draw lessons from the events in Ceuta and discuss measures to prevent such crises in the future.
The events in Ceuta also caused disagreements among European states. Italy announced it would temporarily suspend the Schengen arrangement with Spain. Finland and Denmark supported this decision. Czech Prime Minister Andrej Babiš, meanwhile, put forward a proposal to temporarily suspend Spain's participation in the Schengen system.
In response, Spanish Prime Minister Pedro Sanchez criticized the attitude of some European states. He reminded that Ceuta is not part of the Schengen area, saying that most countries supported Spain, while some criticized the country under the influence of "fake news, misconceptions and political interests."
Ursula von der Leyen stressed that protecting the EU's external borders is a common responsibility of all member states. She noted the need to strengthen cooperation with partner countries to combat illegal migration, reinforce external borders, develop early warning systems, fight human trafficking and migrant smuggling, and improve mechanisms for returning illegal migrants to their home countries.
At the same time, Pedro Sanchez said that criminal groups involved in migrant smuggling are taking advantage of a ruling by Spain's Supreme Court that limits the possibility of immediately deporting migrants arriving by sea.