Reuters agentligining xabar berishicha, milliy jamoa vakillari mashg‘ulotlar rejasi avvalgidek qolishini tasdiqlagan. Jamoa belgilab qo‘yilgan o‘rtoqlik o‘yinlarini ham o‘tkazadi. 3 iyun kuni Lyejda (Belgiya) Daniyaga qarshi va 9 iyun kuni Kadisda (Ispaniya) Chiliga qarshi bahslar bo‘lib o‘tadi.
Rejadagi yagona o‘zgarish — Kinshasaga amalga oshirilishi kerak bo‘lgan uch kunlik safarning bekor qilinishi bo‘ldi. U yerda terma jamoa uchun Jahon chempionati oldidan ilk marta o‘tkazilishi rejalashtirilgan tantanali kuzatuv marosimi tashkil etilishi kutilgan edi. Bu qaror AQSh ogohlantirishidan oldin qabul qilingan.
Jamoa rahbariyatining ta’kidlashicha, tarkibdagi hech bir futbolchi Ebola avj olgan davrda DR Kongo hududida bo‘lmagan. Bosh murabbiy Sebastyen Dezabr boshchiligidagi butun jamoa asosan Yevropada, mashg‘ulot jarayonlarida ishtirok etmoqda. Shu bilan birga, bir nechta rasmiylar yaqin kunlarda Belgiyadagi yig‘inga to‘g‘ridan-to‘g‘ri DR Kongodan yetib kelgani ma’lum qilindi.

The Congo national team continues preparations for the World Cup despite quarantine requirements.
The Congo team announced that it will not change its preparation plan ahead of the World Cup, despite the US's 21-day quarantine recommendation.
Image of 'The Congo national team continues preparations for the World Cup despite quarantine requirements.'
The Democratic Republic of Congo national team announced that it will not change its World Cup preparation plan, despite the 21-day quarantine requirement put forward by the United States due to the spread of the Ebola virus.
According to Reuters, representatives of the national team confirmed that the training schedule will remain as before. The team will also play the scheduled friendly matches. Matches will take place on June 3 in Liège (Belgium) against Denmark and on June 9 in Cadiz (Spain) against Chile.
The only change in the plan was the cancellation of a three-day trip to Kinshasa, where a ceremonial send-off event for the national team, planned for the first time before the World Cup, was expected to be held. This decision was made before the US warning.
The team management emphasized that none of the footballers in the squad were in the territory of the DRC during the peak of the Ebola outbreak. The entire team, led by head coach Sebastien Desabre, is mostly training in Europe. At the same time, it was reported that several officials arrived directly from the DRC to the training camp in Belgium in recent days.