AQSh Eron bilan muzokaralarda Isroil ishtirokini chekladi
Tramp Isroilni yaqin ittifoqchi sifatida ko‘rsa-da, Eron bilan muzokaralarda ikkinchi darajali ishtirokchi sifatida baholamoqda.
'AQSh Eron bilan muzokaralarda Isroil ishtirokini chekladi'ning rasmi
AQSh ma'muriyati Isroilni Eron bilan olib borilayotgan muzokaralar jarayonidan amalda chetlatgan. Bu haqda The New York Times Tel-Avivdagi manbalarga tayanib xabar berdi. Bu haqda Zamon.uz ma'lum qildi.
Nashrga ko'ra, Isroil rasmiylari Vashington va Tehron o'rtasidagi muzokaralar haqida yetarli ma'lumot olmayapti va muhim tafsilotlarni diplomatik manbalar orqali yig'ishga majbur bo'lmoqda.
Amerikalik mansabdorlarga ko'ra, AQSh prezidenti Donald Tramp Isroilni yaqin ittifoqchi sifatida ko'rsa-da, Eron bilan muzokaralarda uni teng huquqli sherik sifatida emas, balki ikkinchi darajali ishtirokchi sifatida baholamoqda.
Tahlilchilar fikricha, bu holat Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu uchun siyosiy jihatdan salbiy ta'sir ko'rsatishi mumkin, ayniqsa uning saylovoldi davrida.
Shu bilan birga, AQSh va Eron o'rtasidagi diplomatik aloqalar faollashgani aytilib, ayrim nashrlar Vashingtonning muzokaralar bilan bir qatorda harbiy variantlarni ham ko'rib chiqayotganini ma'lum qilgan.

The US limited Israel's participation in negotiations with Iran.
Although Trump sees Israel as a close ally, he is evaluating it as a second-rate participant in negotiations with Iran.
Image of 'The US limited Israel's participation in negotiations with Iran.'
The US administration has effectively excluded Israel from the negotiation process with Iran. This was reported by The New York Times, citing sources in Tel Aviv. Zamon.uz reported this.
According to the publication, Israeli officials are not receiving sufficient information about the negotiations between Washington and Tehran and are forced to gather important details through diplomatic sources.
According to American officials, although US President Donald Trump views Israel as a close ally, he evaluates it not as an equal partner in negotiations with Iran, but as a secondary participant.
According to analysts, this situation could have a negative political impact on Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu, especially during his pre-election period.
At the same time, diplomatic contacts between the US and Iran are said to have intensified, and some publications have reported that Washington is considering military options alongside negotiations.