Урганч шаҳридаги 5-сонли умумий ўрта таълим мактабининг 11-синф ўқувчиси Жавоҳир Мақсудов ўқиш билан бирга фрилансерлик ортиқдан даромад топмоқда. Бу ҳақда Рақамли технологиялар вазирлиги хабар қилди.
Маълум бўлишича, Жавоҳир 15 ёшидан замонавий касбларни ўрганиш мақсадида дастурлаш, копирайтинг, график дизайн, мобилография, монтажёрлик, визуал пиар ҳамда СММ соҳаларини мукаммал ўрганишни бошлаган.
“9 ёшимда отам уйимизга ноутбук олиб келиб, уни бошдан оёқ тушуниб, компьютерда бемалол ишлайдиган бўлинг, мабодо компютер ишдан чиқиб қолса ҳам, ўзингиз таъмирлаб, барча дастурларни қандай ишлашини ўрганиб олинг, деб қўлимга топширган эдилар. Шу мендан IT соҳасини жиддий ўрганишга киришишимга туртки бўлди” — дейди ўқувчининг ўзи.
Айни вақтда Жавоҳир замонавий касбларни ўрганиш ортидан, креатив фикрлаш қобиляти, ижодий салоҳияти сабабли “KHISO” Olypiads school, "Урганч соҳил бўйи уйлари" қурилиш компанияси, “Unify” ўқув маркази ҳамда Ёшлар ишлари агентлигининг Хоразм вилояти бошқармасида фрилансер сифатида фаолият юритиб келмоқда.
Жавоҳир IELTSдан 6,5 балл олган ва Wестминстер Халқаро Университига ўқишга кириш учун тайёргарлик кўрмоқда.

It was revealed that an 11th-grade student in Khorezm is earning over $500 from freelancing.
Image of 'It was revealed that an 11th-grade student in Khorezm is earning over $500 from freelancing.'
A student of the 11th grade at the 5th general secondary school in Urgench city, Javohir Maqsudov, is earning additional income through freelancing along with his studies. The Ministry of Digital Technologies reported this.
It is reported that Javohir has started to thoroughly learn modern professions such as programming, copywriting, graphic design, mobile photography, video editing, visual PR, and SMM from the age of 15.
“When I was 9 years old, my father brought a laptop home and handed it to me saying, understand it from head to toe, comfortably work on the computer, and in case it breaks down, you should be able to fix it yourself and learn how all the programs work. This was the trigger for me to seriously start learning the IT field,” says the student himself.
Currently, due to his ability to think creatively and his creative potential after learning modern professions, Javohir has been actively working as a freelancer for the "KHISO" Olympiads school, the "Urgench Riverside Houses" construction company, the "Unify" education center, and the Khorezm regional department of the Youth Affairs Agency.