Бугун ўзбекистонликларни қандай об-ҳаво кутмоқда?
Қайд этилишича, Тошкент шаҳрида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 3-8 м/с тезликда эсади.  Ҳарорат кечаси 13-15 даража, кундузи 26-28 даража бўлади.
Қорақалпоғистон Республикаси, Хоразм вилоятида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади,  баъзи жойларда 15-20 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси 10-15 даража, кундузи 26-31 даража  бўлади.
Навоий ва Бухоро вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади,  баъзи жойларда 15-20 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси 10-15 даража, кундузи 25-30 даража бўлади.
Тошкент, Сирдарё, Жиззах, Самарқанд вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади.  Ҳарорат кечаси 10-15 даража, кундузи 23-28 даража бўлади.
Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади.  Ҳарорат кечаси 13-18 даража, кундузи 26-31 даража бўлади.
Андижон, Наманган, Фарғона вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, кечаси ва эрталаб баъзи жойларда ёмғир ёғади, момақалдироқ бўлиши мумкин. Шамол шарқдан 5-10 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 10-15 даража, кундузи 23-28 даража бўлади.
Республиканинг тоғли ҳудудларида ҳаво бироз булутли бўлади, вақти-вақти билан ёмғир ёғади, айрим жойларда момақалдироқ бўлиши мумкин. Тошкент ва Наманган вилоятларининг тоғли ҳудудларида қор кўчиши хавфи бор. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 4-9 даража, кундузи 15-20 даража бўлади.

According to the "Uzgidromet" agency, the weather forecast for April 8 has been announced.
It is reported that the weather in Tashkent will be partly cloudy, with no expected rainfall. The wind will blow from the east at 3-8 m/s. The temperature at night will be 13-15°C, and during the day, it will reach 26-28°C.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be partly cloudy, with no expected rainfall. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, and in some places, it may strengthen up to 15-20 m/s. The temperature at night will be 10-15°C, and during the day, it will be 26-31°C.
In the Navoi and Bukhara regions, the weather will be partly cloudy, with no expected rainfall. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, and in some areas, it may strengthen up to 15-20 m/s. The temperature at night will be 10-15°C, and during the day, it will range from 25-30°C.
In Tashkent, Syrdarya, Jizzakh, and Samarkand regions, the weather will be partly cloudy, with no expected rainfall. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night will be 10-15°C, and during the day, it will be 23-28°C.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be partly cloudy, with no expected rainfall. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night will be 13-18°C, and during the day, it will reach 26-31°C.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be partly cloudy, with rain expected in some areas at night and in the morning. Thunderstorms may occur. The wind will blow from the east at 5-10 m/s. The temperature at night will be 10-15°C, and during the day, it will range from 23-28°C.
In the mountainous regions of the country, the weather will be partly cloudy, with occasional rainfall. Thunderstorms may also occur in some places. There is a risk of snow slides in the mountainous areas of Tashkent and Namangan regions. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night will be 4-9°C, and during the day, it will be 15-20°C.