Ташкилотлар гиёҳванд моддаларни аниқлашда реал вақт режимида маълумот алмашиши яхшиланади
Марказий Осиёда гиёҳвандлик воситалари тарқалишининголдини олиш бўйича Европа Иттифоқининг “CАДАП”дастури доирасида мамлакатимизнинг тегишли вазирлик ва идораларига махсус техника ҳамда ускуналарни топшириш маросими бўлиб ўтди.
'Ташкилотлар гиёҳванд моддаларни аниқлашда  реал вақт режимида маълумот алмашиши яхшиланади'ning rasmi
Тадбирда Ўзбекистондаги Европа Иттифоқи делегацияси вакиллари, “CАДАП” дастури раҳбарлари ва мутахассислари, Ички ишлар вазирлиги, Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Наркотик моддаларни назорат қилиш қўмитаси, “Маҳалла” хайрия жамоат жамғармаси ҳамда Наркотикларни назорат қилиш миллий маркази вакиллари иштирок этди.
2001-йилда ишга туширилган“CАДАП” дастури Европа Иттифоқининг ташаббуси бўлиб, у Марказий Осиё мамлакатларида гиёҳвандлик воситаларининг ноқонуний айланишига ва уларнинг Европа давлатларига транзитига қарши курашда ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар саъйҳаракатларини бирлаштиришга қаратилган.
“CАДАП-7” дастури директори Эрнест Робелло айтишича, тақдим этилган махсус техника ва ускуналар нафақат тегишли идораларининг таҳлилий ва техник салоҳиятини кучайтиради, балки ҳамкорликни ҳамда реал вақт режимида маълумот алмашишни таъминлаш учун қўшимча шароитлар яратади.
Шунингдек, иштирокчилар синтетик гиёҳвандлик воситалари тарқалишининг кескин ошганлиги ва ушбу соҳада интернет тармоғи, мессенжерлар ҳамда аноним тўлов тизимларидан актив фойдаланилаётганлиги билан боғлиқ замонавий таҳдидларга алоҳида эътибор қаратдилар.

Within the framework of the European Union's "CADAP" program to prevent the spread of narcotic drugs in Central Asia, a ceremony was held to hand over special equipment and machinery to the relevant ministries and agencies of our country.
The event was attended by representatives of the European Union delegation in Uzbekistan, heads and specialists of the "CADAP" program, representatives of the Ministry of Internal Affairs, the Ministry of Health, the Committee for Drug Control, the "Mahalla" Charitable Public Foundation, and the National Center for Drug Control.
The "CADAP" program, launched in 2001, is an initiative of the European Union, aimed at uniting the efforts of law enforcement agencies in combating the illicit trafficking of drugs in the countries of Central Asia and their transit to European countries.
According to the director of the "CADAP-7" program, Ernest Robello, the provided special equipment not only strengthens the analytical and technical potential of the relevant agencies, but also creates additional conditions for ensuring cooperation and real-time information exchange.
The participants also paid special attention to modern threats associated with the sharp increase in the spread of synthetic drugs and the active use of the Internet, messengers, and anonymous payment systems in this area.