Politico ёзишича, Трамп Европа етакчилари ва Владимир Зеленский билан ўтказилган видеоконференсияда Россия билан сулҳга эришилган тақдирда, АҚШ Киевга агрессияни жиловлаш воситаларини тақдим этишда маълум роль ўйнашга тайёрлигини билдирган.
Аммо Трамп бу борадаги ҳар қандай мажбуриятни фақат НАТО ташқарисида кўришини таъкидлаган.
Трамп АҚШнинг тўғридан-тўғри Украина ҳудудига ҳарбий куч ва қурол юборишини истисно қилган. Шунга қарамай, Европа орқали Киевга қурол етказиб бериш давом этиши мумкин.
Европа ва Украина расмийлари бу ташаббусни ижобий қадам деб баҳолашса-да, Трамп ва Путин ўртасидаги Аляскадаги саммит натижаларини хавотир билан кутишмоқда.

Politico reports that during a video conference with European leaders and Volodymyr Zelenskyy, Trump expressed the U.S.'s readiness to play a certain role in providing Kyiv with means to deter aggression if a peace agreement is reached with Russia.
However, Trump emphasized that any such commitment would only be considered outside of NATO.
Trump ruled out the possibility of the U.S. directly sending military forces or weapons to Ukrainian territory. Nevertheless, arms deliveries to Kyiv via Europe could continue.
While European and Ukrainian officials have assessed this initiative as a positive step, they are awaiting the results of the Alaska summit between Trump and Putin with concern.