Сербияда юз минглаб одамлар муддатидан олдин сайловлар талаб қилмоқда
1 сентябрь куни Сербия пойтахти Белградда ўтказилган тинч юришда иштирокчилар 2024 йил ноябрь ойида Нови-Садда темирйўл вокзалида том қулаб тушиши оқибатида ҳалок бўлган 16 кишининг номларини йодга олди.
Бу юриш мамлакатдаги коррупция, бепарволик ва ҳукумат сиёсатига қарши норозилик сифатида ўтказилди. Шунга ўхшаш акциялар Нови-Сад, Крагужеваc ва Алексинатс каби шаҳарларда ҳам бўлиб ўтди.
Намойишчилар президент Александар Вучич етакчилигидаги Сербия прогрессив партиясини ҳокимиятдан четлатиш ва парламентга муддатидан олдин сайловлар ўтказилишини талаб қилмоқда.
Сербияда норозилик намойишлари бир неча ойдан буён давом этмоқда. Баъзида норозилар билан полиция ўртасида тўқнашувлар ҳам қайд этилган.
Январь ойида норозилик тўлқинлари фонида мамлакат бош вазири ва собиқ Нови-Сад мери Милош Вучевич истеъфога чиққанди.

Tens of thousands of people in Serbia are demanding early elections.
Tens of thousands of people held a moment of silence in the streets of Belgrade in memory of those who perished.
Image of 'Tens of thousands of people in Serbia are demanding early elections.'
Protests continuing across the country are demanding early elections.
During a peaceful march held on September 1 in the Serbian capital, Belgrade, participants commemorated the names of the 16 people who died as a result of a roof collapse at the Novi Sad railway station in November 2024.
This march was held as a protest against corruption, negligence, and government policies in the country. Similar actions also took place in cities such as Novi Sad, Kragujevac, and Aleksinac.
The demonstrators are demanding the removal from power of the Serbian Progressive Party, led by President Aleksandar Vučić, and the holding of early parliamentary elections.
Protest demonstrations in Serbia have been ongoing for several months. In some instances, clashes between protesters and the police have also been reported.
Amid waves of protests in January, the country's Prime Minister and former mayor of Novi Sad, Miloš Vučević, resigned.