Трамп тез орада Путин билан гаплашмоқчи
АҚШ Президенти Дональд Трамп Россия Президенти Владимир Путин билан яқин кунларда телефон орқали суҳбатлашишини маълум қилди. Бу ҳақда у 7 сентябрь куни журналистлар саволларига жавобан айтиб ўтди.
Трамп Украинадаги урушдан норозилигини билдириб, бу можарони тугатишга ҳаракат қилишини таъкидлади. “Мен у ердаги вазиятдан мамнун эмасман. Урушга оид ҳамма нарсадан норози бўляпман”, — дейди у.
Шунингдек, Трамп бир неча Европа етакчилари АҚШга ташриф буюришини айтди. Учрашувларда, катта эҳтимол билан, Украинага тинчликпарвар кучлар юборилиши масаласи муҳокама қилинади.
Трамп яқин кунларда Путин билан мулоқот бўлиши муҳим қадам бўлишини қайд этди. Шу билан бирга, у Россияга қарши санкцияларни кучайтиришга тайёрлигини билдирди.
АҚШ Молия вазири Скотт Бессант ва Украина бўйича махсус вакил Кит Келлог Россиянинг сўнгги ҳаракатларини урушни кучайтирувчи омиллар сифатида баҳолаган. Украина расмийларига кўра, 7 сентябрга ўтар кечаси Россия томонидан 810 дрон ва 13 ракета учирилган, натижада ҳукумат биноси вайрон бўлган ва тинч аҳоли орасида қурбонлар қайд этилган.
Эслатиб ўтамиз, Россия Президентининг матбуот котиби Дмитрий Песков ҳам Трамп ва Путин ўртасида иккинчи мулоқот раунди бўлиши мумкинлигини тасдиқлаган эди.

US President Donald Trump announced that he will have a telephone conversation with Russian President Vladimir Putin in the coming days. He mentioned this on September 7 in response to journalists' questions.
Trump emphasized his dissatisfaction with the war in Ukraine and his efforts to end the conflict. "I am not happy with the situation there. I am dissatisfied with everything related to the war," he says.
Trump also said that several European leaders will visit the US. The meetings will most likely discuss the issue of sending peacekeeping forces to Ukraine.
Trump noted that communication with Putin in the near future would be an important step. At the same time, he expressed readiness to strengthen sanctions against Russia.
US Treasury Secretary Scott Bessant and Special Representative for Ukraine Keith Kellogg assessed Russia's recent actions as factors escalating the war. According to Ukrainian officials, on the night of September 7, Russia launched 810 drones and 13 missiles, resulting in the destruction of a government building and casualties among the civilian population.
It should be recalled that Russian Presidential Press Secretary Dmitry Peskov also confirmed the possibility of a second round of talks between Trump and Putin.