Бойсун тоғларидан 9 минг йиллик археологик қазилмалар топилди
Мутахассислар таъкидлашича, Бойсун тоғларида топилган бу кашфиёт нафақат Ўзбекистон тарихини ўрганишда, балки инсониятнинг илк аграр маданияти қандай шаклланганини англашда ҳам улкан илмий аҳамиятга эга. Бу топилмалар жаҳон археологиясида муҳим манба сифатида баҳоланмоқда.
'Бойсун тоғларидан 9 минг йиллик археологик қазилмалар топилди'ning rasmi
Сурхондарё вилоятида жойлашган Бойсун тоғлари яна бир муҳим археологик кашфиёт билан илм-фан дунёси диққат марказига айланди. Тўда ғорида ўтказилган археологик қазишмалар давомида қадим замонларга оид меҳнат қуроллари ҳамда ёввойи донли ўсимликлар қолдиқлари топилди. Маданий мерос агентлиги тарқатган маълумотга кўра, топилмалар қарийб 9 минг 200 йил аввалги даврга оид.
Тадқиқот ишлари Хитой Фанлар академияси Қазилмалар ва палеоантропология институти профессори Хинйинг Чжоу раҳбарлигида, шунингдек, Яҳё Ғуломов номидаги Самарқанд археология институти олимлари иштирокида амалга оширилган.
Қазишмалар жараёнида аниқланган топилмалар орасида қадимги тош ўроқлар, ёввойи дон уруғлари ва уларни қайта ишлашда фойдаланилган меҳнат қуроллари ҳам бор. Мутахассисларнинг дастлабки хулосаларига кўра, бу артефактлар минтақадаги илк аҳоли нафақат овчилик ва теримчилик билан, балки деҳқончиликнинг дастлабки кўринишлари билан ҳам шуғулланганини кўрсатади.
Германиядаги Геоантропология институти олимларидан бири Роберт Шпенглернинг таъкидлашича, ушбу кашфиёт деҳқончилик дунёда ягона ҳудудда эмас, балки турли минтақаларда, жумладан Евроосиёда ҳам мустақил равишда шаклланганини тасдиқлайди. Топилмалар орасида тош пичоқлар, ўроқлар ва ёввойи арпага ишлов бериш учун мўлжалланган бошқа асбоблар ҳам учради. Уларнинг юзасида ғалла пояларини ўриш ва қайта ишлашга оид аниқ излар сақланиб қолган.
Археологлар маълум қилишича, худди шундай қуроллар Левант ҳудудида ҳамда Қирғизистондаги Обишир-5 манзилгоҳида ҳам топилган. Бу эса илк аграр анъаналар турли ҳудудларда ўз-ўзидан вужудга келганини кўрсатади.

9,000-year-old archaeological finds were discovered in the Boysun Mountains.
Specialists emphasize that this discovery in the Boysun Mountains holds immense scientific importance not only for the study of Uzbekistan's history but also for understanding how humanity's early agrarian culture was formed. These finds are being assessed as a significant source in world archaeology.
Image of '9,000-year-old archaeological finds were discovered in the Boysun Mountains.'
The Boysun Mountains, located in Surxondaryo Region, have once again become a center of attention in the scientific world due to another significant archaeological discovery. During archaeological excavations carried out in the Tuda cave, ancient labor tools and remains of wild cereal plants were found. According to information disseminated by the Cultural Heritage Agency, the findings date back to a period approximately 9,200 years ago.
The research was conducted under the leadership of Professor Xingying Zhou from the Institute of Vertebrate Paleontology and Paleoanthropology of the Chinese Academy of Sciences, and with the participation of scientists from the Yahyo Gʻulomov Samarkand Institute of Archaeology.
Among the finds identified during the excavation process are ancient stone sickles, wild grain seeds, and labor tools used for their processing. According to preliminary conclusions by experts, these artifacts indicate that the early inhabitants of the region were engaged not only in hunting and gathering, but also in the initial forms of agriculture.
As emphasized by Robert Spengler, a scientist from the Institute of Geoanthropology in Germany, this discovery confirms that agriculture was not formed in a single region of the world, but independently in various areas, including Eurasia. Among the finds were also stone knives, sickles, and other tools intended for processing wild barley. Clear traces on their surfaces have been preserved, related to cutting and processing cereal stems.
According to archaeologists, similar tools have also been found in the Levant region and at the Obishir-5 site in Kyrgyzstan. This indicates that early agrarian traditions emerged independently in different regions.
Experts emphasize that this discovery in the Boysun Mountains holds immense scientific importance not only for studying the history of Uzbekistan but also for understanding how humanity's early agrarian culture was formed. These finds are being assessed as an important source in world archaeology.