Ўшда мудҳиш воқеа юз берди
Қирғизистоннинг Ўш шаҳридаги истироҳат боғида 18 ёшли қиз аттракциондан йиқилиб, ҳалок бўлди. Бу ҳақда Turmush.kg маълум қилди.
Ҳодиса 21 сентябрь куни Алишер Навоий номидаги паркда юз берган. Уч дугона “Қайиқча” номли аттракционда учаётганида улардан бири йиқилиб тушган. Тез ёрдам ходимлари воқеа жойига етиб келган. Бироқ қиз нафас олмаётганини, у ҳалок бўлганини аниқлаган.
Ўш шаҳар Ички ишлар бошқармаси ҳолат юзасидан тергов ишларини бошлаган. Воқеанинг барча тафсилотлари аниқланмоқда. Ҳуқуқ-тартибот идоралари маълумотларига кўра, марҳума 2007 йилда туғилган Ўш вилояти Қорасув туманида яшовчи қиз бўлган.
2025 йил апрель ойида ўтказилган йиғилишида Алишер Навоий номидаги истироҳат боғларидаги аттракционлар тегишли техник диагностика, лаборатория синовлари ва техник кўрикдан ўтказилмаган ҳолда ишлаб тургани айтилганди. Бундан ташқари, аттракционларга хизмат кўрсатувчи масъул ходимларнинг махсус тайёргарликдан ўтганини тасдиқловчи гувоҳномалар ва санитария дафтарчалари бўлмаган.

An 18-year-old girl fell from an attraction and died in a recreation park in Osh, Kyrgyzstan. This was reported by Turmush.kg.
The incident occurred on September 21 in the park named after Alisher Navoi. One of the three friends fell while they were riding an attraction called "Kayikcha" (Boat). Emergency personnel arrived at the scene. However, they determined that the girl was not breathing and had died.
The Osh City Department of Internal Affairs has launched an investigation into the incident. All details of the case are being established. According to law enforcement agencies, the deceased was a girl born in 2007 who lived in the Karasu district of Osh region.
At a meeting held in April 2025, it was stated that the attractions in the recreation park named after Alisher Navoi were operating without undergoing the required technical diagnostics, laboratory tests, and technical inspections. Furthermore, the responsible staff servicing the attractions did not have the certificates confirming they had undergone special training or sanitation record books.