Дунёдаги ҳар учинчи аёл жинсий зўравонликка учрайди
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти (БМТ) Бош Ассамблеясининг 80-сессияси доирасида Ню-Ёркда ўтаётган сиёсий мунозараларда аёллар ҳуқуқлари ва жинсий зўравонлик масаласи асосий эътибор марказида бўлди.
БМТ матбуот хизматининг маълумотига кўра, дунёдаги ҳар учинчи аёл ҳаёти давомида ҳеч бўлмаганда бир марта жинсий зўравонликка дуч келади.
Бош Ассамблея раиси Анналена Бербок таъкидлаганидек, ҳозирга қадар аёллар эркаклар билан тўлиқ тенг бўлган бирорта ҳам мамлакат йўқ.
Айрим ҳудудларда аёлларнинг ҳуқуқларини тилга олишнинг ўзи ҳаёт учун хавф туғдиради.
“Ҳеч бир сиёсатчи, судья ёки диний етакчи қизларимизга ўз танаси билан нима қилишни айта олмайди. Бу бизнинг танамиз — бизнинг танловимиз”, — деди Бербок.
Унга кўра, гендер тенгликка тўлиқ эришиш учун ҳозирги суръат билан яна 123 йил керак бўлади.
Бу тенглик амалга ошганида, глобал ЯИМ (ялпи ички маҳсулот) 7 триллион долларга ортган бўларди.
Маълумот учун, БМТ 2024 йилда қуролли можаролар вақтида содир этилган 4500 дан ортиқ жинсий зўравонлик ҳолатини қайд этган. Жабрланувчиларнинг 93 фоизини аёллар ва қиз болалар ташкил этади.

The issue of women's rights and sexual violence was a central focus of the political debates taking place in New York within the framework of the 80th session of the United Nations (UN) General Assembly.
According to information from the UN press service, one in three women in the world experiences sexual violence at least once in her lifetime.
As emphasized by the President of the General Assembly, Annalena Baerbock, to date, there is not a single country where women are fully equal to men.
In some regions, merely speaking about women's rights poses a threat to life.
"No politician, judge, or religious leader can tell our daughters what to do with their own bodies. It is our body — our choice," said Baerbock.
According to her, at the current pace, it will take another 123 years to achieve full gender equality.
If this equality were achieved, global GDP (gross domestic product) would have increased by $7 trillion.
For reference, the UN recorded over 4,500 cases of sexual violence committed during armed conflicts in 2024. Women and girls constitute 93 percent of the victims.