Хитойнинг Венжоу шаҳрида 29 сентябрь куни бўлиб ўтган суд жараёнида фирибгарлик, қимор ва наркотик савдоси билан шуғулланган Минг мафиоз оиласининг 11 нафар аъзоси ўлим жазосига ҳукм қилинди.
ББCънинг ёзишича, яна 5 нафар аъзога кечиктирилган ўлим жазоси, 11 кишига умрбод қамоқ ва қолганларига 5 йилдан 24 йилгача озодликдан маҳрум этиш жазоси берилган.
Минглар Мянманинг Лауккай шаҳрида йиллар давомида ноқонуний фаолият юритиб, миллиардлаб доллар даромад топган. Улар бошқарган марказларда одамлар қийноққа солинган, айрим ҳолларда ҳатто ўлдирилган. БМТ бу каби жиноят тармоқларини “қаллоблик ва мажбурлов асосидаги эксплуатация” деб атайди.
Икки йил аввал исёнчи гуруҳлар Лауккай шаҳрини босиб олгач, Минг оиласи раҳбари жонига қасд қилган. Қолган аъзолар эса Мянма ҳукумати томонидан Хитойга топширилган эди.
Суд ҳукмида айтилишича, жиноятлар 2015 йилдан буён давом этган. Бу иш Хитойда ноқонуний трансмиллий жиноятларга қарши олиб борилаётган кенг кўламли курашнинг бир қисми сифатида баҳоланмоқда.

In a trial held on September 29 in Wenzhou City, China, 11 members of the Ming mafia family, involved in fraud, gambling, and drug trafficking, were sentenced to death.
According to the BBC, 5 more members were given suspended death sentences, 11 people were given life imprisonment, and the rest were sentenced to deprivation of liberty from 5 to 24 years.
The Mings had been engaged in illegal activities for years in Laukkai City, Myanmar, earning billions of dollars in revenue. People were tortured in the centers they managed, and in some cases, even killed. The UN refers to such criminal networks as "exploitation based on deception and coercion."
Two years ago, after rebel groups captured Laukkai City, the head of the Ming family was assassinated. The remaining members were then handed over to China by the Myanmar government.
According to the court verdict, the crimes have been ongoing since 2015. This case is assessed as part of a large-scale campaign against cross-border crimes being conducted in China.