Туркиянинг энг кўп аҳолига эга Истанбул шаҳрини таъминловчи сув омборларидаги сув ёғингарчилик бўлмаса, 75 кунга етади, дея ҳисоб-китобларга асосланиб хабар берди РИА Новости.
Истанбул сув ва канализация бошқармаси маълумотларига кўра, ҳозирда сув омборлари 27,8 фоизга тўлган (868 миллион куб метрдан 241,3 миллион). Бу охирги ўн йилдаги энг ёмон кўрсаткич, 2023 йилни ҳисобга олмаганда, худди шу санага келиб сув омборлари 16 фоизга тўлган.
Апрель ойидан бери захиралар 80 фоиздан доимий равишда пасайиб бормоқда. Шаҳарни сув билан таъминловчи ўнта сув омборидан ҳозирда фақат биттаси чоракдан кўпроқ, тўрттаси эса икки фоиздан кам тўлган.
Ҳукумат 16 миллион аҳолиси бўлган шаҳар ҳар куни тахминан 3,18 миллион куб метр сув истеъмол қилишини таъкидлаб, аҳолини сувни тежашга чақирмоқда. Истанбул муниципалитети синоптиклари келаси ҳафта кучли ёғингарчилик бўлишини тахмин қилмоқда.
2023 йилдаги қурғоқчилик туфайли шаҳар ҳокимияти боғлар ва шахсий хиёбонлар учун сув таъминотини тўхтатганди.

Istanbul's reservoirs have only 2.5 months of water reserves left.
RIA Novosti reported, citing calculations, that the water in the reservoirs supplying Turkey's most populous city, Istanbul, will last for 75 days if there is no rainfall.
According to data from the Istanbul Water and Sewerage Administration, the reservoirs are currently 27.8% full (241.3 million out of 868 million cubic meters). This is the worst indicator in the last ten years, not counting 2023; around the same date last year, the reservoirs were 16% full.
Since April, reserves have been constantly decreasing from 80%. Of the ten reservoirs supplying the city with water, only one is now more than a quarter full, while four are less than 2% full.
The government, emphasizing that the city with a population of 16 million consumes approximately 3.18 million cubic meters of water daily, is calling on the population to save water. Meteorologists from the Istanbul municipality predict heavy rainfall next week.
Due to the drought in 2023, the city authorities stopped the water supply for parks and private avenues.
Image of 'In Europe, supporters of Palestine organized a protest demonstration.'
World Today 16:12
In Europe, supporters of Palestine organized a protest demonstration.
Nearly a quarter of a million people passed by the Colosseum in Rome, and nearly 500 people were arrested in London.
Image of 'Netanyahu promised to release the hostages in the coming days.'
Netanyahu promised to release the hostages in the coming days.
Trump called on Hamas to release hostages. Of the 48 hostages taken, only 20 are estimated to be alive.
Image of 'In China, the "Ming" dynasty was extinguished: 39 people were executed'
World 04.10.2025 18:47
In China, the "Ming" dynasty was extinguished: 39 people were executed
Image of 'Hamas conditionally agreed to the deal proposed by Trump.'
World 04.10.2025 11:34
Hamas conditionally agreed to the deal proposed by Trump.
The Hamas movement in Palestine made an important statement within the framework of the peace plan presented by US President Donald Trump.