Бухоролик қассоблар Германияга ишга таклиф қилинмоқда
Бухорода қассобчилик соҳаси бўйича халқаро стандартлар асосида тайёргарлик кўраётган фуқаролар Германияда ойига 4400 евро маошли ишга жўнатилади.
Бу ҳақда Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миграция агентлигининг Бухоро ҳудудий филиали маълум қилди.
Куни кеча филиалда Германиянинг "The International People" рекруитинг ташкилоти раҳбари Томас Фёрстер бошчилигидаги делегация билан учрашув бўлиб ўтди.
Музокарада иш берувчи ташкилот олдига қўйиладиган талаблар, меҳнат муҳожирлари учун яратилаётган қулайлик ва шарт-шароитлар муҳокама қилинди. Хусусан, Германияда қассобчилик йўналишида ишлаш истагида бўлган номзодларни 3–6 ой давомида халқаро стандартлар асосида ўқитиш, жараёнга хорижий мутахассисларни жалб этиш ҳамда талабгорларнинг тил ва касбий маҳоратини ошириш масалалари кўриб чиқилди.
Шунингдек, Германия томони ташаббуси билан Бухорода қассобчилик бўйича билим ва кўникмаларни баҳолаш ҳамда сертификатлаш марказини ташкил этиш, бунинг учун махсус жой ажратиш режаси ҳам муҳокама қилинди.
Дастурнинг илк босқичида 20 нафар фуқарони бепул касбий тайёргарлик ва немис тили курсларига жалб этиш, уларни қисқа муддат ичида ҳужжатлаштириб, Германияга ишга юбориш кўзда тутилган. Кейинчалик, 100 нафар фуқарони ойига 4400 евро маошли қассобчилик иш ўринлари билан таъминлаш бўйича келишувга эришилди.
Томас Фёрстер мазкур ташаббусни Бухорода ишсизликни қисқартириш, аҳолини бандлик билан таъминлаш ҳамда хорижий меҳнат бозорида рақобатбардош мутахассисларни тайёрлашда муҳим қадам сифатида баҳолади.
Учрашув якунида томонлар келгусидаги ҳамкорликни изчил давом эттириш ва амалий натижаларга эришиш бўйича келишиб олдилар.

Citizens undergoing training based on international standards in the field of butchery in Bukhara will be sent to jobs in Germany with a monthly salary of 4,400 euros.
This was reported by the Bukhara regional branch of the Migration Agency under the Cabinet of Ministers.
Yesterday, a meeting was held at the branch with a delegation headed by Thomas Förster, the head of the German recruiting organization "The International People".
The negotiations discussed the requirements set for the employer organization, the conveniences and conditions being created for labor migrants. In particular, issues of training candidates wishing to work in the field of butchery in Germany for 3–6 months based on international standards, involving foreign specialists in the process, and improving the language and professional skills of applicants were considered.
Furthermore, the initiative of the German side to organize a center for assessing and certifying knowledge and skills in butchery in Bukhara, and allocating a special place for this, was also discussed.
At the initial stage of the program, it is planned to attract 20 citizens for free vocational training and German language courses, complete their documentation in a short time, and send them to work in Germany. Subsequently, an agreement was reached to provide 100 citizens with jobs in butchery with a monthly salary of 4,400 euros.
Thomas Förster assessed this initiative as an important step in reducing unemployment in Bukhara, providing employment for the population, and training competitive specialists for the foreign labor market.
At the end of the meeting, the parties agreed to consistently continue future cooperation and achieve practical results.