Қамоқдан чиқариш эвазига 60 минг доллар талаб қилган сурхондарёлик адвокат 10 йилга қамалди
'Қамоқдан чиқариш эвазига 60 минг доллар талаб қилган сурхондарёлик адвокат 10 йилга қамалди'ning rasmi
Сурхондарёда “жазони енгиллаштириш” ва “қамоқдан чиқариш” эвазига мижозидан 60 минг АҚШ доллари талаб қилган адвокатга нисбатан суд ҳукми ўқилди.
Аниқланишича, Жарқўрғон туманида фаолият юритувчи “СХМ” адвокатлик ҳайъати адвокати Р.Н. ушбу тумандаги ИИБ томонидан Жиноят кодексининг 128-моддаси 3-қисми “а” банди (ўн олти ёшга тўлмаган шахс билан жинсий алоқа қилиш) билан иш қўзғатилиб, иши судда кўрилаётган Ж.Қ.нинг акаси О.Ч.дан 60 минг доллар пора талаб қилган. Бу пуллар эвазига эса танишлари орқали укасининг жазосини “енгиллаштириш”ни ваъда қилган.
2025 йилнинг 11 июль куни ДХХ ва прокуратура органлари ходимлари томонидан Жарқўрғон тумани “Сурхон соҳили” маҳалласида тезкор тадбир ўтказилади. Унда Р.Н. талаб қилган пулидан 50 000 АҚШ долларини ўзининг хизмат хонасида олган вақтида ашёвий далиллар билан ушланади.
“Бир неча йилдан буён адвокат сифатида фуқаролик, иқтисодий, маъмурий ва жиноят ишлари бўйича фуқароларга ёрдам кўрсатиб келаман. О.Ч. билан суҳбат давомида айрим деталларни эшитиб, тажрибамдан келиб чиқиб, укаси очиққа чиқарилиш мумкин, деб ўйлагандим. Шу сабабли унга судда қатнашиб беришимни, бунинг учун шартнома қилинишини билдиргандим. Хизмат ҳақи сифатида 15 000 АҚШ доллари сўрагандим”, деди судланувчи ўз кўрсатмасида.
Жиноят ишлари бўйича Қизириқ тумани суди томонидан Р.Н. Жиноят кодексининг 25, 168-моддаси 4-қисми “а” банди (фирибгарлик) ва 28,211-моддаси 3-қисми “а” банди (пора бериш) айбли деб топилди. Унга 10 йил 1 ой муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланди. Шунингдек, 2 йил муддатга адвокатлик фаолияти билан шуғулланиш ҳуқуқидан маҳрум қилинди.

A Surkhandarya lawyer who demanded 60 thousand dollars for a release from prison was sentenced to 10 years.
Image of 'A Surkhandarya lawyer who demanded 60 thousand dollars for a release from prison was sentenced to 10 years.'
A court verdict was read against a lawyer in Surkhandarya who demanded 60,000 US dollars from his client in exchange for "mitigating the sentence" and "release from prison".
It was established that R.N., a lawyer of the "SHM" Bar Association operating in Jarkurghon district, demanded a bribe of 60,000 dollars from O.Ch., the brother of J.Q., whose case was being heard in court and who was charged under Part 3, clause "a" of Article 128 of the Criminal Code (sexual intercourse with a person under sixteen). In exchange for this money, he promised to "mitigate" his brother's sentence through his acquaintances.
On July 11, 2025, a rapid operation was carried out by employees of the SSS and prosecutor's office in the "Surkhon Shore" neighborhood of Jarkurghon district. During this operation, R.N. was caught red-handed while receiving 50,000 US dollars of the demanded money in his office.
"For several years now, I have been working as a lawyer, providing assistance to citizens in civil, economic, administrative, and criminal cases. During the conversation with O.Ch., after hearing some details, based on my experience, I thought his brother could be acquitted. That's why I informed him that I could participate in the court proceedings and that a contract should be drawn up for this. I asked for 15,000 US dollars as a fee," the defendant said in his testimony.
The Kizirik District Court for Criminal Cases found R.N. guilty under Article 25, Part 4, clause "a" of Article 168 (fraud) and Article 28, Part 3, clause "a" of Article 211 (bribery) of the Criminal Code. He was sentenced to 10 years and 1 month of imprisonment. He was also deprived of the right to engage in legal practice for a period of 2 years.
Image of 'The "cyberfraudster" captured in Turkey has been deported to Uzbekistan.'
Criminal 07.11.2025 13:56
The "cyberfraudster" captured in Turkey has been deported to Uzbekistan.
According to the information from the Ministry of Internal Affairs, he was wanted for having previously committed a number of "cyber fraud" crimes.
Image of 'A Bukharan girl who ran an "18+" channel on Telegram was tried in Tashkent.'
Criminal 06.11.2025 19:29
A Bukharan girl who ran an "18+" channel on Telegram was tried in Tashkent.
He suggested watching "the video for adults" without restrictions.
Image of 'In Navoi, a man who murdered three people was sentenced to life imprisonment.'
Criminal 05.11.2025 21:39
In Navoi, a man who murdered three people was sentenced to life imprisonment.
A 41-year-old man is serving his sentence in a special penal colony.
Image of 'A tax collector in Tashkent region was caught while taking a 5 thousand dollar bribe.'
Criminal 05.11.2025 09:41
A tax collector in Tashkent region was caught while taking a 5 thousand dollar bribe.
During an urgent operation conducted by State Security Service officers, an inspector of the Tax Administration of Tashkent region was arrested for a crime.