ЕТТБ Ўзбекистон ипотека бозорини ривожлантириш учун 40 млн доллар миқдоридаги кредитни маъқуллади
Кредит маблағларининг катта қисми "яшил" реновация дастурини кенгайтиришга йўналтирилади ва уй-жой шароитларини яхшилаш бўйича энергия тежамкор ва иқлим ўзгаришига чидамли тадбирларга сармоя киритишга ёрдам беради.
'ЕТТБ Ўзбекистон ипотека бозорини ривожлантириш учун 40 млн доллар миқдоридаги кредитни маъқуллади'ning rasmi
Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ) Ўзбекистон ипотекани қайта молиялаштириш компаниясига (Ўзбекистон ипотекани қайта молиялаштириш компанияси) миллий валютада 40 миллион долларгача миқдорда синтетик кредит ажратади.
2019 йилда давлат ва маҳаллий банклар кўмагида ташкил этилган KRIB ипотекани қайта молиялаштириш бўйича ягона миллий муассасадир. У субсидияланган кредитларни тақдим этмайди, балки иккиламчи ипотека агрегатори ва кредитори вазифасини бажариб, уй-жой учун мақбул ва қопланадиган ипотека кредитлари билан таъминланган хусусий ва давлатнинг барча ҳажмдаги ҳамкор тижорат банкларига узоқ муддатли молиялаштиришни тақдим этади.
Кредит КРИВга миллий валютада ўрта муддатли молиялаштиришнинг узлуксиз оқимини таъминлаш имконини беради ва шу билан Ўзбекистонда тижорат жиҳатидан барқарор ва стандартлаштирилган уй-жой ипотека бозорини ривожлантиришни қўллаб-қувватлайди.
Шунингдек, у ипотека бозорининг узоқ муддатли ривожланишини рағбатлантиришда асосий институт сифатида КРИВнинг ролини кучайтиради, арзон уй-жойни молиялаштиришдан фойдаланишни яхшилайди ва ипотека бозорида иштирок этиш учун хусусий секторни жалб қилишга ёрдам беради.
Кредит маблағларининг катта қисми "яшил" реновация дастурини кенгайтиришга йўналтирилади ва уй-жой шароитларини яхшилаш бўйича энергия тежамкор ва иқлим ўзгаришига чидамли тадбирларга сармоя киритишга ёрдам беради. Гап иситиш, дераза ва эшикларни алмаштириш, кондиционерлар ва қуёш энергияси тизимларини ўрнатиш каби чора-тадбирлар ҳақида бормоқда.
ЕТТБ кредитидан тушумлар ИҚМКга баъзи хусусий ва давлат банкларига миллий валютада узоқ муддатли молиялаштириш тақдим этиш имконини беради, бу эса ипотека қимматли қоғозлари бозорига (ИҚБ) чиқишдан олдин вақтинчалик молиялаштириш тақчиллигини бартараф этишга ёрдам беради. Лойиҳа, шунингдек, кредитлаш ва ҳисоботнинг ягона стандартлари билан юқори сифатли ипотека портфелларини бирлаштиришни қўллаб-қувватлаш орқали ИТБ каби капитал бозорининг янги воситаларининг пайдо бўлишига замин яратади.

ETT approved a $40 million loan for the development of the mortgage market in Uzbekistan.
A large part of the credit funds will be directed towards expanding the "green" renovation program and will help invest in energy-efficient and climate-resilient measures to improve housing conditions.
Image of 'ETT approved a $40 million loan for the development of the mortgage market in Uzbekistan.'
The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) is allocating a synthetic loan in national currency to the Uzbekistan Mortgage Refinancing Company (Uzbekistan Mortgage Refinancing Company) of up to $40 million.
Established in 2019 with the assistance of state and local banks, MRC is the only national institution for mortgage refinancing. It does not provide subsidized loans, but acts as a secondary mortgage aggregator and lender, providing long-term financing to all volumes of private and state partner commercial banks that are provided with affordable and covered mortgage loans for housing.
The loan will enable MRC to provide a continuous flow of medium-term financing in national currency and thereby support the development of a commercially stable and standardized housing mortgage market in Uzbekistan.
It also strengthens MRC's role as a key institution in promoting the long-term development of the mortgage market, improves access to affordable housing finance, and helps attract private sector participation in the mortgage market.
A large portion of the loan funds will be directed towards expanding the "green" renovation program and will help invest in energy-efficient and climate-resilient measures to improve housing conditions. We are talking about measures such as heating, replacing windows and doors, installing air conditioners and solar energy systems.
Proceeds from the EBRD loan will allow MRC to provide long-term financing in national currency to some private and state banks, which will help overcome the temporary financing gap before entering the mortgage bond market (MBS). The project also paves the way for the emergence of new capital market instruments, such as MBS, by supporting the consolidation of high-quality mortgage portfolios with uniform lending and reporting standards.