Тожикистон ташқи ишлар вазири Сирожиддин Муҳриддин 6 февраль куни бўлиб ўтган матбуот анжуманида Россия томони ушбу иш “эҳтиёткор назорат остида” эканини маълум қилганини айтди.
Унинг сўзларига кўра, Россия ИИВ маълумотларига асосан, Россия Федерацияси Тергoв қўмитаси томонидан жиноят иши қўзғатилган, гумонланувчи қўлга олинган ва унга оғирлаштирувчи ҳолатларда қотиллик ҳамда қотилликка суиқасд айблови қўйилган. Суд эса унга нисбатан ҳибс чорасини қўллаган.
Вазирнинг таъкидлашича, Россия томони тергов натижалари бўйича қўшимча маълумот тақдим этишини ҳам билдирган. Сирожиддин Муҳриддин мазкур воқеани “бутун халқ учун оғриқли фожеа” деб атаб, иш мамлакат президенти ҳамда ТИВ томонидан алоҳида назоратга олинганини қайд этган.
Эслатиб ўтамиз, Қобилжон Алиев 2025 йил 16 декабрь куни Москва вилоятидаги мактабда 15 ёшли Россия фуқароси томонидан пичоқлаб ўлдирилган. Тожикистон ТИВ ҳодиса миллий адоват асосида содир этилганини маълум қилган.

"The Kobiljon Case": Moscow informed Dushanbe about the investigation process.
At a press conference on February 6, Tajikistan's Minister of Foreign Affairs Sirojiddin Muhriddin said that the Russian side had informed them that this case was "under careful supervision."
According to him, based on information from Russian law enforcement agencies, the Investigative Committee of the Russian Federation has initiated a criminal case, a suspect has been detained, and he has been charged with murder and attempted murder under aggravating circumstances. The court has applied a measure of restraint in the form of detention against him.
The Minister emphasized that the Russian side also stated it would provide additional information based on the investigation results. Sirojiddin Muhriddin called this incident "a painful tragedy for the entire people" and noted that the case is under special supervision by the country's President and law enforcement agencies.
We recall that Kobiljon Aliev was stabbed to death on December 16, 2025, at a school in the Moscow region by a 15-year-old Russian citizen. Tajikistan's law enforcement agencies reported that the incident was committed on the basis of national hatred.